górne tło

„Książę Nastroju” z Piwnicy pod Baranami ma swój skwer w Krakowie

Mieczysław Święcicki – piosenkarz, aktor, reżyser, nazywany „Księciem Nastroju”, współzałożyciel Piwnicy pod Baranami, został patronem skweru na Plantach. 22 października odbyła się uroczystość nadania jego imienia skwerowi między ulicami św. Anny a Szewską.

– Idąc w kierunku Wawelu będzie to kolejny skwer naszych artystów – powiedział Bogdan Micek, dyrektor Piwnicy pod Baranami, który przedstawił wspomnienie o drodze artystycznej Mieczysława Święcickiego w Krakowie, który podkreslił – jak nikt potrafił przywołać świat przedwojennej bohemy.

– Dziękuję za kolejną inicjatywę siostrze Artysty i Radzie Miasta Krakowa. Rada w tym roku uhonorowała brązowym medalem Cracoviae Merenti Piwnice pod Baranami. Artyści Piwniczni to przedstawiciele najwybitniejszych polskich twórców. Ten tygiel talentów produkował niezwykły repertuar, wzruszał i bawił pokolenia krakowian. Bohater tego skweru był taką osobą, był filarem Piwnicy pod Baranami. Poświęcał się dla ważnych spraw, działał w fundacji Ars Longa, pomagał osobom ze specjalnymi potrzebami. Od dzisiaj artysta ma swój skwer, będziemy przechodzić tym szlakiem przypominając sobie strofy jego piosenek, to piękna topografia pamięci – podkreślił Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Siostra artysty, Romualda Krajewska podziękowała za upamiętnienie brata.

W wydarzeniu udział wzięli: Romualda Krajewska – siostra Mieczysława Święcickiego, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski, Małgorzata Jantos – przewodnicząca komisji kultury i ochrony zabytków Rady Miasta Krakowa, dyrektor artystyczny Piwnicy pod Baranami Bogdan Micek, Wojciech Ogonowski – przyjaciel Mieczysława Święcickiego, artyści kabaretu.

W części artystycznej znalazły się: wiersz „Jak Mietek z Mietkiem” oraz dwie piosenki „Ballada o Księciu” (słowa Rafał Basista, muzyka i wykonanie Andrzej Knapik) i „Jęczmienny łan” (słowa Robert Burns, muzyka Zygmunt Konieczny, a wykonanie – Rafał Jędrzejczyk).

Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę w sprawie nazwania skweru na Plantach imieniem Mieczysława Święcickiego 31 sierpnia br.

 

Mieczysław Święcicki urodził się 27 marca 1936 r. w Sokalu (ówczesne województwo lwowskie, obecnie Ukraina). W 1944 r. został przesiedlony z rodziną do Jarosławia. Ukończył Technikum Budowlane w Jarosławiu a następnie wydział wokalny Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Debiutował w Piwnicy pod Baranami w 1956 r. w programie „Jezioro trzech wieszczek”. Później grał w Teatrze Starym, Teatrze Rapsodycznym, Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach i Teatrze 38. Po czterdziestopięcioleciu Piwnicy pod Baranami, wrócił do kabaretu z którym związany był aż do śmierci. W 1963 r. na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu otrzymał wyróżnienie za piosenkę „Nie wołaj mnie” (sł. Antoni Słonimski). W Piwnicy pod Baranami zasłynął jako niezrównany wykonawca ballad, a także romansów cygańskich i rosyjskich, głównie z repertuaru Aleksandra Wertyńskiego.

Na koncie miał m.in. Złoty Pierścień (najwyższe honorowe wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu - 1978 r.), medal „Kraków - Europejskie Miasto Kultury 2000”, odznakę „Honoris Gratia” (2006), Złoty Krzyż Zasługi (2005), Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010) i klucze do miasta Krakowa otrzymane na swoje 75-lecie (2011). W 1989 roku założył Fundację Kultury i Sztuki Europejskiej „ARS LONGA”.

W 2016 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia.

Zmarł 5 lutego 2018 r. w Krakowie. Został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim.