górne tło

Trwa festiwal Materia Prima

Trwa 6. Międzynarodowy Festiwal Materia Prima organizowany przez Teatr Groteska. To dwanaście dni z wielkimi gwiazdami światowego formatu i możliwość zobaczenia najsłynniejszych spektakli teatru formy i tańca – w tym najnowszych produkcji takich sław jak między innymi Compagnia Finzi Paska czy Sasha Waltz & Guests. Prezentacje odbywają się w różnych przestrzeniach teatralnych miasta: ICE Kraków, Operze Krakowskiej, Teatrze Ludowym, NCK i Teatrze Groteska. Festiwal potrwa do dziś, 28 lutego.

Organizowany przez Teatr Groteska festiwal odbywa się od 2010 roku, w cyklu dwuletnim. Pandemia zaburzyła ten rytm i na 6. edycję przyszło nam czekać cztery lata. Po tej wymuszonej przerwie Materia Prima powraca i to „z przytupem”, z najsłynniejszymi widowiskami w wykonaniu gwiazdorskich zespołów teatralnych. Spektakle zostały pracowicie wyselekcjonowane przez Radę Programową w składzie: Małgorzata Zwolińska, Adolf Weltschek i Wojciech Graniczewski.

– Udało nam się sprowadzić do Krakowa najlepsze grupy z ich słynnymi spektaklami. Te zespoły można obejrzeć na znanych festiwalach, choćby w Edynburgu, Avignonie, Nowym Jorku czy w Londynie, ale trzeba za nimi pojeździć, szukać po świecie. Nam udało się te teatralne zjawiska, zgromadzić w jednym miejscu, w Krakowie i w jednym czasie, czyli w ramach Festiwalu Materia Prima. A to graniczyło z cudem, bo są to twórcy, którzy mają kalendarze wypełnione na kilka lat do przodu – mówi Wojciech Graniczewski, reżyser, członek Rady Programowej Festiwalu Materia Prima. – Wierzę, że mimo pandemii i wojny, uciążliwości codziennego życia i niepewności, jaka nas otacza na co dzień, spektakle Festiwalu Materia Prima fascynują triumfem wyobraźni, maestrią aktorów, precyzją inscenizacji i reżyserii.

 

Program 6. edycji został skonstruowany w taki sposób, aby przedstawić różnorodne widowiska zaskakujące swym tematem i sposobem jego przedstawienia. Bo choć zaproszeni do Krakowa twórcy poruszają się w różnej stylistyce, to wszyscy mają wspólny mianownik – teatr formy. A więc teatr będący esencją sztuki scenicznej: synergią obrazu, światła, ruchu i dźwięku. Teatr, w którym króluje nieskrępowana wyobraźnia, a wielość metafor i symboli pozwala na różne interpretacje.

Podczas 6. edycji festiwalu Materia Prima będzie zarówno lirycznie i przejmująco, jak i zabawnie i dramatycznie. Zobaczyć można było nastrojowe niemal cyrkowe najnowsze widowisko „Naga” Compagni Finzi Pasca (22 i 23 lutego), zaskakującą choreograficzną opowieść „Kreatur” w wykonaniu Sasha Waltz &Guests (21 i 22 lutego), już nagradzane, choć nowe przedstawienie „Dance no Speak Easy” tanecznej grupy Wanted Posse (17 i 18 lutego), rozgrywający się w powietrzu i przeczący grawitacji spektakl „Vertikal” Compagnie Käfig (18 i 19 lutego), pełen filmowych sztuczek i efektów specjalnych, choć zaprezentowanych w teatrze, czyli „Vielfalt” przygotowany przez Jacop Ahlbom Company (19 i 20 lutego) oraz wstrząsający „The House” Sofie Krog Teater (24 i 25 lutego). Przed nami Akram Khan Company (27 i 28 lutego) i jego „Jungle Book Reimagined”, czyli „Księga dżungli wymyślona na nowo”, w której doszukiwać się można współczesnej relacji ze światem natury.

Spektakle festiwalowe prezentowane będą w: ICE Kraków, Operze Krakowskiej, Teatrze Ludowym, NCK i Teatrze Groteska.

Festiwal Materia Prima wymyślony i kierowany przez Adolfa Weltschka jest zakrojoną z wielkim rozmachem prezentacją teatru formy. Po pięciu edycjach jest już jasne, że w Polsce, gdzie prym wiedzie teatr publicystyczny, właśnie teatr formy odniósł ogromny sukces i stał się świeżym tchnieniem sztuki. Kolejne edycje udowodniały, że wzruszenie nie musi być związane z cierpieniem i że sztuka zmusza do dyskusji i interpretacji. Tylko podczas zeszłej edycji festiwalowej teatralne prezentacje obejrzało dziesięć tysięcy widzów. Niektóre spektakle cieszyły się tak ogromnym zainteresowaniem, że przed wejściem do teatru ustawiały się grupy zainteresowanych z kartkami: „kupię bilet”.

Materia Prima jako festiwal teatru formy nawiązuje do tradycji teatru plastycznego, a w Polsce do twórczości artystów takich jak Tadeusz Kantor czy Józef Szajna. Pokazuje światowej sławy zespoły, doceniane przez publiczność na całym świecie, oklaskiwane na najbardziej prestiżowych scenach i renomowanych festiwalach oraz wielokrotnie nagradzane. Zamiast brzydoty i dyskusji o kryzysie kultury, za którą czai się kryzys cywilizacyjny, prezentowane przedstawienia proponują porządkowanie świata.

Na widzów czeka więc duża dawka piękna, wzruszenia i zachwytu – słowem moc niezapomnianych, teatralnych przeżyć.

Szczegółowy program i bilety: materiaprima.pl.