górne tło

W Olso powstaje pierwszy na świecie w pełni zeroemisyjny transport publiczny

Stolica Norwegii jest na dobrej drodze, aby stać się miastem z całkowicie elektrycznym systemem transportu publicznego. To ważny krok na drodze osiągnięcia neutralności klimatycznej, którą miasto planuje na 2030 rok.

Pomóc ma w tym zastąpienie autobusów zasilanych olejem napędowym 450 autobusami elektrycznymi, co ma się wydarzyć do końca przyszłego roku. Inwestycja w nowy tabor o wartości 48 milionów euro da miastu w dłuższej perspektywie spore oszczędności. Zeroemisyjny transport publiczny przyczyni się do ograniczenia emisji spalin, zmniejszenia poziomu hałasu i poprawy jakości powietrza w mieście.

Oslo jest liderem w dziedzinie zrównoważonego transportu, podobnie jak Norwegia, która w 2020 roku stała się pierwszym krajem na świecie, gdzie samochody elektryczne stanowiły ponad 50 procent nowych rejestracji. Miasto liczące blisko 700 tys. mieszkańców zelektryfikowało już większość promów pływających po fiordzie, na którym się znajduje. Pojazdy wykorzystywane w transporcie publicznym w Oslo (autobusy, tramwaje i promy) są już teraz w większości elektryczne. Miasto posiada również rozbudowaną sieć tramwajów i ścieżek rowerowych.

We wrześniu tego roku firma Avinor, która obsługuje norweskie lotniska ogłosiła, że wkrótce zastąpi swoje autobusy z silnikiem spalinowym pojazdami elektrycznymi, co ograniczy zużycie oleju napędowego o 140 tys. litrów rocznie.

Włodarze miasta apelują, aby inne europejskie metropolie poszły ich śladem przy równoczesnej kontroli poziomu emisji, jakie są wytwarzane w procesie produkcji pojazdów elektrycznych.

Więcej na ten temat tutaj [eng.]