górne tło

Remiza dla OSP Przewóz: dach prawie gotowy

Dach już prawie gotowy, na wieży zamontowano iglicę. Trwa budowa remizy strażackiej na os. Przewóz.

Zasadnicza konstrukcja przyszłej remizy jest już gotowa. Dotychczas wykonano m.in. fundamenty budynku wraz z izolacją, kanalizację podposadzkową, żelbetowe schody, zamontowano konstrukcję stalową w części socjalnej, garażu i wieży budynku, posiadającej żelbetowy stron.

Aktualnie trwa montaż stolarki okiennej i drzwiowej, bram garażowych, finalizowane są prace związane z montażem ostatnich elementów płyt dachowych i ściennych. Wewnątrz budynku przygotowane zostały podposadzkowe instalacje elektryczne i sanitarne, rozpoczęto wykonywanie posadzek jastrychowych na parterze i piętrze części administracyjno-socjalnej. Na wieży budynku zamontowano iglicę.

W nowej remizie pomieszczą się garaże, część socjalno-techniczna, biura, szatnie, łaźnie oraz sala konferencyjna. Na tym nie koniec. Znajdzie się tu także magazyn na sprzęt ratowniczo-gaśniczy oraz przeciwpowodziowy. Będzie wykorzystywany w akcjach na terenie całego Krakowa. Tuż obok budynku, pod ziemią, będzie zakopany zbiornik retencyjny.

Wykonawcą inwestycji jest wybrana w przetargu firma ATB Przedsiębiorstwo Budowlano-Inżynieryjne Tomasz Adamczyk, która zrealizuje zadanie za 2 981 507,66 zł.

Inwestycja ma na celu zapewnienie zaplecza dla jednostki OSP Przewóz, reaktywowanej po powodzi w 2010 roku. Dodatkowo budynek może służyć jako magazyn sprzętu ratowniczo-gaśniczego i przeciwpowodziowego wykorzystywanego w działaniach ratowniczych na terenie miasta. Oprócz zapewnienia miejsca dla prowadzenia statutowej działalności jednostki, obiekt może również pełnić funkcję miejsca integracji lokalnej społeczności.

Warto podkreślić, że w kosztach realizacji zadania partycypuje Dzielnica XIII – Podgórze, która przekazała na ten cel środki z budżetu dzielnicowego.

Budowa remizy dla OSP Przewóz to nie pierwsze tego typu zadania Zarządu Inwestycji Miejskich. W 2019 roku do użytku oddano budynek dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościelnikach. Realizatorem tego zadania był ZIM.