W Zespole Szkół Poligraficzno-Medialnych w Krakowie po raz szósty rozdano nagrody w konkursie filmowym adresowanym do uczniów szkół ponadpodstawowych. Dla młodych twórców to nie tylko możliwość sprawdzenia się na polu filmowym, ale też motywacja do rozwijania wielu pokrewnych umiejętności: graficznych, fotograficznych czy w obszarze animacji. Służy temu przewidziana w regulaminie konkursu swoboda formy.
Do konkursu można zgłaszać filmy o długości do 10 minut. Tematyka i gatunek filmów konkursowych jest dowolny – może to być fabuła, dokument, reportaż, teledyski, animacja klasyczna, wycinanka, lalkowy, plastelina, kombinowany, animacja komputerowa.
Konkursowe filmy zostały wyświetlone w Multikinie. Jury przewodniczył redaktor, wykładowca, wybitny znawca polskiej animacji – Jerzy Armata. Jak podkreślił, w filmie liczą się przede wszystkim emocje, jakie powstają między odbiorcą a twórcą. Szkoła zaś to miejsce, które sprzyja wolności tworzenia, nie działają tu jeszcze reguły narzucone przez producenta czy media. Przywołał też słowa Krzysztofa Kieślowskiego: „Nieważne, gdzie się ustawia kamerę, ważne, aby wiedzieć po co”. O ile bowiem umiejętności związanych z operowaniem obrazem czy dźwiękiem można się nauczyć, o tyle wrażliwość, delikatność, wyobraźnię trzeba mieć w sobie i je pielęgnować.
Nagrodę główną za film pt. „Zguba” otrzymała Zuzanna Kacperak z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu, druga nagroda trafiła do Alana Zająca i Mateusza Ulatowskiego, uczniów Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych, za film „Karky-kuszenie deszczowej nocy”, a trzecie miejsce ex aequo zajęły filmy „Nie wierzę w przesądy” Roksany Ćwierz oraz „The Last Lap” Rocha Klupiego, również ze szkoły-organizatora.
Finał poprzedziły trzydniowe warsztaty w Zespole Szkół Poligraficzno-Medialnych, poświęcone m.in. krótkiemu metrażowi i animacji.