„Natural Born Artists” – to tytuł najnowszej wystawy prac Beaty Stankiewicz, którą od dziś można oglądać w Bunkrze Sztuki w pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20. Wernisaż odbył się 18 listopada.
„Beata Stankiewicz to urodzona malarka. Na tym polu spełnia się najlepiej i czuje się naprawdę szczęśliwa. Jej sztuka nie kończy się na wybitnych zdolnościach malarskich. To, co w niej najważniejsze, to idea i analiza. Przede wszystkim fascynuje ją napięcie między obecnością a nieobecnością człowieka, między istnieniem a nieistnieniem. Rozważa to dogłębnie. Każdy z tematów zamyka się w dużym cyklu obrazów odnoszących się symbolicznie do wnętrz mieszkalnych i pracowni artystów. W niektórych obrazach człowiek jest dotkliwie nieobecny, w innych nachalnie obecny. Interpretacje antropologiczne Beaty Stankiewicz mają szeroką skalę i są dogłębnie poruszające.
Jej obrazy spełniają warunki, jakie stawiamy dobrej sztuce. Są w nich i światopogląd, i doskonałe rzemiosło. Są w nich pasja artysty i wnikliwość namysłu. U Beaty Stankiewicz idea spotyka się z ręką, a wszystko to zostaje wyrażone w złotym medium sztuki, jakim jest malarstwo” – tak prace artystki opisują organizatorzy wystawy.
Na wystawie zostaną zaprezentowane cykle prac: „Puste pokoje” (2012–2022), „Dom pracy twórczej” (2017–2022), „Miejsce pracy” (2017–2022) oraz „Dawni mistrzowie” (2022).
Więcej informacji na Facebooku.
Beata Stankiewicz (ur. 1973) – uprawia malarstwo, fotografię, tworzy wideo. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1998 roku w pracowni Józefa Lucjana Ząbkowskiego). Artystka pracuje cyklami, tworząc najczęściej wielkoformatowe, hiperrealistyczne przedstawienia wycinków rzeczywistości – wizerunki drzew czy wnętrz mieszkalnych (najczęściej pracowni artystycznych, wirydarzy czy klasztornych cel). Zajmuje się również malarstwem portretowym, w którym najistotniejszą rolę odgrywają światło i kolor. Od 2005 roku wraz z mężem prowadzi w swoim domu niekomercyjną galerię sztuki – mieszkanie23. Jej prace znajdują się w zbiorach m.in. Bunkra Sztuki i MOCAK-u.