Interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa złożyli radni: Bolesław Kosior, Edward Porębski, Małgorzata Jantos, Małgorzata Kot, Michał Starobrat oraz Adam Kalita. Poruszają w nich m.in. tematy związane z: wykupem mieszkania, niedziałającym oświetleniem ulicznym czy przejściem dla pieszych.
Radny Bolesław Kosior złożył trzy interpelacje. Pierwsza z nich dotyczy niedrożnych rowów odwadniających pomiędzy Kampusem UJ na os. Ruczaj a os. Pychowice. – Jest to teren bardzo podmokły – pisze radny dodając, iż obecnie niektóre z nich są niedrożne. Powodem jest usuwanie wiatrołomów po przejściu przez Kraków nawałnicy. Przez używany do tego celu sprzęt został np. zasypany przepust wodny w ciągu ulicy Talowskiego – czytamy w interpelacji radnego.
Druga interpelacja dotyczy linii autobusowej nr 208, którą mieszkańcy podróżują z Dworca Głównego do lotniska w Balicach. - Uważam, ze linia 208 jest ważna dla mieszkańców, gdyż można dzięki niej dojechać do centrum Krakowa bez konieczności przesiadki. Z tego połączenia codziennie korzysta bardzo dużo osób pracujących nie tylko na krakowskim lotnisku, ale również mieszkających w Balicach. To także jest jedyne połączenie z Balic, Szczyglic i Rząski – pisze radny.
Trzecią interpelację radny składa w imieniu rodziny, która zwróciła się do niego z prośbą o pomoc. Sąsiadują oni dwoma ścianami mieszkania z inną rodziną, która mocno uprzykrza im życie. Rodzina pisała o zamianę lokalu mieszkalnego, ale bezskutecznie. Radny prosi w imieniu rodziny o zmianę jej sytuacji, szczególnie ze względu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.
Radny Edward Porębski złożył trzy interpelacje. Pierwszą z nich w imieniu mieszkanki os. Krakowiaków, która ma problem z wykupem mieszkania. – Wnioskująca złożyła wymagane dokumenty o wykup niniejszego lokalu przed rokiem 2015 i do dnia dzisiejszego nie ma możliwości sfinalizowania sprawy pomimo jej monitowania, a problemy z załatwieniem sprawy nie wpływają dobrze na już nie najlepszy stan zdrowia – pisze radny, dodając, iż utrudnienia w wykupie mieszkania spowodowane są nieuregulowanym stanem prawnym w kwestii geodezyjnej będącym w kompetencjach Gminy Miejskiej Kraków. Radny prosi o przyspieszenie rozwiązań geodezyjnych umożliwiających załatwienie sprawy.
Druga interpelacja dotyczy spowodowania dokończenia zadań w ramach rekompensaty za budowę Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów zgodnie z podpisaną umową społeczną. – Realizacja zadań jest przesuwana z roku na rok i w dalszym ciągu nie widać zakończenia działań, co w znacznym stopniu przyczynia się do gorszej jakości życia mieszkańców, a także zagraża ich bezpieczeństwu – zwraca uwagę radny. Radny wskazuje także niektóre zadania czekające na realizację: ul. Jeziorko (budowa chodnika), ul. Nadbrzezie (budowa chodnika i remont drogi), ul. Rzepakowa (budowa chodnika), al. Przyjaźni (dokończenie przebudowy i remont drogi), ul. Sawy-Calińskiego ( budowa chodnika), ul. Drożyska (kontynuacja budowy chodnika), budowa ścieżki rowerowej połączenie z ul. Igołomską od ul. Ptaszyckiego i al. Solidarności, rewitalizacja Kopca Wandy.
Trzecia interpelacja złożona została w imieniu mieszkańców os. Szkolnego, a dotycząca stanu garaży znajdujących się w rejonie bloku nr 22. – Umiejscowione tam blaszane garaże zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców, w tym dzieci i młodzieży, gdyż w niedalekim sąsiedztwie znajdują się placówki oświatowe – pisze radny, zwracając uwagę i dodaję, że w pobliżu zlokalizowany jest Teatr Łaźnia Nowa, który jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców Krakowa jak również przez turystów.
Czy stoiska dla kwiaciarek zaprezentowane mieszkańcom posiadają pozytywną opinię plastyka i konserwatora? – pyta w swojej interpelacji radna Małgorzata Jantos.
Radna Małgorzata Kot złożyła dwie interpelacje. Pierwsza dotyczy niedziałającego oświetlenia wokół budynku ZBK przy ul. Kurczaba 2. – Od dłuższego czasu nie działają lampy uliczne zlokalizowane w obrębie nieruchomości przy ul. Kurczaba 2, należące do Zarządu Budynków Komunalnych – pisze radna, szczegółowo wymieniając ilość oraz lokalizacje niedziałających lamp. Radna prosi o udzielenie informacji, dlaczego od dłuższego czasu lampy w/w lokalizacjach nie działają oraz kiedy zostaną ponownie włączone.
Druga interpelacja dotyczy wiaty śmietnikowej zlokalizowanej na działce ewidencyjnej nr 354/63 obręb 55. – Dochodzący do niej chodnik dla pieszych od strony bloku Kurczaba 12 jest w bardzo złym stanie technicznym. Konieczny jest jego natychmiastowy remont – pisze radna prosząc o wyjaśnienie, w czyim zarządzie jest utrzymanie i remont nawierzchni tego chodnika oraz ile wynosi koszt jego remontu?
Radny Michał Starobrat złożył dwie interpelacje. Pierwszą w imieniu mieszkańców w sprawie o którą apeluję już od dawna, ale nie widać żadnych odczuwalnych zmian. Zarówno w okolicy nowej Szkoły Podstawowej nr 14, ulic Borkowskiej, Fortecznej czy Wicherkiewicza znajdują nie odmalowane pasy lub ich brak – pisze zaniepokojony radny. Radny pyta w imieniu mieszkańców dlaczego nie da się nic zrobić, dodając, iż będą wdzięczni za podjęcie realnych działań.
Druga interpelacja dotyczy poprawy bezpieczeństwa w okolicy skrzyżowania Gruszczyńskiego/Drużbackiej/Kuryłowicza. – w imieniu mieszkańców wdzięczny będę za podjęcie realnych działań w tym temacie i informacje zwrotną o podjętych działaniach – apeluje radny.
Radny Adam Kalita złożył dwie interpelacje. W pierwszej interpelacji radny zwraca się o wykaz instytucji kultury podlegających Gminie Miejskiej Kraków wraz z informacjami dotyczącymi środków budżetowych przeznaczonych na te inwestycje w latach 2020, 2021, 2022, planowania środków na rok 2023, przychodów instytucji ze sprzedaży biletów w latach 2020, 2021, 2022 wraz z ilością sprzedanych biletów oraz planów działalności merytorycznej instytucji na rok 2023 (spektakle, wystawy). – Proszę o informację, czy w dalszym ciągu istnieje możliwość nabywania biletów do tych instytucji za 1 zł dla osób opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych na podstawie właściwej legitymacji wydanej przez Urząd do Spraw i Kombatantów i Osób Represjonowanych, pyta radny dodając, iż przywilej ten ma raczej wymiar symboliczny, a nie ekonomiczny.
Druga interpelacja dotyczy parkingu dla autokarów przy ul. Powiśle. Według radnego sytuacja jest kompletnie absurdalna z uwagi na fakt, iż w okresie wycieczkowym wjeżdża na parking dziennie około 200-300 autokarów, gdzie średni czas dotarcia na parking trwa 30-45 minut. – Zdecydowana większość przyjeżdżających to młodzież szkolna, można pieszo spacerkiem przejść te kilka kilometrów – zwraca uwagę radny, dodając, iż sytuację potęguje fakt, skrzyżowanie obok Mostu Dębnickiego to jedno z najbardziej obciążonych skrzyżowań w Krakowie. Nakłada się na to nowy, podziemny (na kilkaset osobowych samochodów) parking pod Placem na Groblach oraz bardzo zatłoczona i zakorkowana ulica Zwierzyniecka. – Efekt jest taki, że nie mogąc się pomieścić na parkingu, autobusy wjeżdżają na tzw. zakazie w ul. Powiśle, a następnie także na zakazie chaotycznie parkują gdzie się da, następnie blokując przejazd nawracają (ulica od Placu na Stawach jest jednokierunkowa). Nie ma w Europie miasta w jakim autokary wycieczkowe mogą wjeżdżać tak blisko historycznego, średniowiecznego centrum – pisze radny i pyta, czy władze miasta wiedzą jakie koszty zdrowotne ponoszą, w wyniku tej sytuacji, szczególnie mieszkający w tej okolicy krakowianie? Jakie są roczne wpływy do budżetu miasta z tytułu dzierżawy parkingu? Czy i jakie plany związane z tym parkingiem mają władze miasta, szczególnie w aspekcie uspokojenia ruchu w centrum Krakowa?