W Europie znów toczą się krwawe walki. Ponownie cierpią niewinni. Wobec obecnej sytuacji na Ukrainie Roma Ligocka, autorka cenionych na całym świecie książek, postanowiła sięgnąć do własnych wspomnień, by przybliżyć nam obraz dziecka skazanego na okrutną wojenną rzeczywistość.
Dziecko nie zdoła uciec przed wojną, gdy raz już jej doświadczyło. Rany można zszyć, ale blizny pozostaną na całe życie. Roma Ligocka jako dziecko przeżyła najstraszniejszy zbrojny konflikt XX wieku. Pamięta czasy, gdy drobnostka mogła decydować o życiu lub śmierci człowieka. Nieodpowiedni kolor oczu, nieostrożny gest, słowo wypowiedziane przy niewłaściwej osobie. Wspomnienia pisarki z tamtych lat są wciąż żywe i bolesne. Nieustannie na nowo szuka odpowiedzi na ważne pytania: jak nauczyć się żyć i kochać z poranioną na stałe duszą? Gdzie odnaleźć siłę, wiarę i nadzieję?
„Dziecko wojny” to przelane na papier uczucia, doświadczenia i przeżycia pisarki z naznaczonego przez wojnę dzieciństwa. Roma Ligocka sięgnęła do wspomnień spisanych w jej najbardziej poruszających dziełach: „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”, „Dobre dziecko” i „Siła rzeczy”. Dodała nowe myśli, rozważania i opowieści. Całość opatrzyła ilustracjami wykonanymi w okresie dziecięcym i młodzieńczym.
Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Dziecko wojny” Romy Ligockiej, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tę książkę? Odpowiedzcie na pytanie: wspomnienia Romy Ligockiej spisane na kartach jej książek opisują rzeczywistość najbardziej bezbronnych ofiar wojny, dzieci. Znacie inne pamiętniki, wspomnienia, książki o wojnie opowiedziane z perspektywy najmłodszych? Opowiedzcie nam o nich. Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 2 grudnia, do godz. 15.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.