górne tło

Zakończyła się 15. Konferencja ONZ ds. różnorodności biologicznej (COP15)

Efektem 15. Konferencji ONZ ds. różnorodności biologicznej (COP15) jest przyjęcie porozumienie ws. różnorodności biologicznej, które zawiera 4 cele i 23 zadania do osiągnięcia przed 2030 r. Wśród kluczowych znalazły się: objęcie ochroną do 2030 r. 30% planety i zmobilizowanie co najmniej 200 mld dolarów rocznie. Konferencji przewodniczyły Chiny a gospodarzem była Kanada.

Celem porozumienia jest rozwiązanie problemu utraty różnorodności biologicznej, odbudowa ekosystemów i ochrona praw ludności tubylczej. Jak wskazuje natomiast sekretariat Konwencji, „brak podjęcia działań w zakresie ochrony bioróżnorodności, spowoduje dalsze przyśpieszanie wymierania gatunków, które już teraz jest co najmniej dziesiątki, a nawet setki razy wyższe niż średnia z ostatnich 10 milionów lat”.

Główne cele zakładają:

Wśród zadań na 2030 r. wymieniono natomiast m.in.:

Jak podkreślają przedstawiciele WWF, globalne cele Porumienienia Kunming-Montreal są porównywane, i nie mniej ważne, od celu ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza wynikającego z Porozumienia paryskiego z 2015 r.

Więcej na stronie Teraz środowisko