Czy II Rzeczpospolita była państwem o jakim marzyły pokolenia żyjących pod zaborami Polaków? Włodzimierz Mędrzecki rozprawia się z mitami i legendami, którymi obrosła Niepodległa. Kreśli autentyczny obraz Polski dwudziestolecia międzywojennego, łączący ze sobą i piękno i brzydotę.
W roku 1918 Polska znów stała się niepodległym państwem. Nadszedł czas na radosne świętowanie, snucie patriotycznych planów rozwoju i smutną refleksję nad obecnym stanem kraju. Aby przywrócić świetność „odzyskanemu śmietnikowi” potrzeba było lat tytanicznej pracy. Z jednej więc strony przed Polską otworzyły się niedostępne dotąd perspektywy, z drugiej bałagan w kraju budził społeczny niepokój.
W swojej nowej książce znany historyk, Włodzimierz Mędrzecki opowiada o trudnych początkach odbudowującego się państwa. Pisze o trudzie i ogromie wysiłku, z jakim wiązało się stworzenie nowej Polski z podzielonych przez wieki ziem, wielokulturowego społeczeństwa i nierównomiernie rozwiniętych rejonów. O gospodarce wymagającej pilnej modernizacji, poważnym kryzysie w latach 1929-35, nowoczesnym myśleniu i zacofaniu. Mówi o napiętych relacjach z sąsiednimi państwami, które doprowadziły do aktów kolejnej agresji w niedalekiej przyszłości. O wielkim sukcesie, jakim była Polska Odrodzona, niebezpiecznym nacjonalizmie, demokracji i rządach „silnej ręki”, czyli zawoalowanej formie dyktatury.
„Odzyskany śmietnik” Włodzimierza Mędrzeckiego to opowieść o zniszczonym kraju, który musiał wiele przejść, by znaleźć się w miejscu, które obecnie zajmuje. To również przypomnienie o tym, czym grożą polityczne kłótnie, małostkowość, nieodpowiedzialność i zaniedbywanie demokracji.
Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Odzyskany śmietnik. Jak radziliśmy sobie z niepodległością w II Rzeczypospolitej” Włodzimierza Mędrzeckiego, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tę książkę? Odpowiedzcie na pytanie: o którym okresie w historii świata najchętniej czytacie? Dlaczego to właśnie on najbardziej was ciekawi? Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 30 grudnia, do godz. 15.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.