Od 15 stycznia w każdą niedzielę, od godz. 15.00 do 17.00, w Muzeum Podgórza obowiązują „ciche godziny”. To propozycja skierowana zwłaszcza dla osób w spektrum autyzmu, wysoko wrażliwych, ale także dla wszystkich, którzy szukają odpoczynku od nadmiaru bodźców i chcą skupić się wyłącznie na podgórskich obiektach prezentowanych w muzeum.
Otwarte od środy do niedzieli, w godz. 10.00–17.00, Muzeum Podgórza jest jednym z oddziałów Muzeum Krakowa. Wystawa główna „Miasto pod kopcem Kraka” w sposób chronologiczno-tematyczny opowiada dzieje Podgórza oraz terenu, na którym ukształtowało się miasto. To możliwość poznania historii Krakowa od czasów najdawniejszych, legendarnych, aż po współczesność. Zwiedzając kolejne sale, widz poznaje najważniejsze postaci, które tworzyły kulturowy dorobek Podgórza, jego samorządność i tożsamość miejsca.
Każdy z gości może wybrać dogodny dla siebie sposób zwiedzania. Opisy eksponatów oraz opisy stref uzupełnione są nagranymi komentarzami, tzw. magazynami wiedzy, a także relacjami świadków. Osoby z dysfunkcją wzroku mogą posłuchać ścieżki z audiodeskrypcją, a osoby z dysfunkcją słuchu poznają wystawę w tłumaczeniu na polski język migowy. W każdej sali jest także coś ciekawego dla najmłodszych zwiedzających: interaktywne zabawy, zagadki czy miejsca niezwykłe, w których dzieci mogą poznać różne ciekawe aspekty historii i tradycji miasta.
Aktualnie w muzeum można zobaczyć także dwie wystawy czasowe: „Stał dwór szlachecki” (do 12 lutego) oraz Depozyt Pamięci „Zapraszamy. 365 dni w roku” (do 10 marca). Szczegółowe informacje na stornie Muzeum Podgórza.
Muzeum Podgórza to kolejna krakowska instytucja kultury, która wprowadza „ciche godziny”. Podobną możliwość, z której chętnie korzystają osoby w spektrum autyzmu i wysoko wrażliwe, oferuje między innymi Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. W środy, od godz. 16.00 do 19.00, w przestrzeni ekspozycyjnej nie są organizowane wydarzenia, oprowadzania czy warsztaty, a prace emitujące głośne dźwięki oraz intensywne światło są ściszone lub wyłączone. W tym czasie goście muzeum proszeni są o porozumiewanie się szeptem, wyłączenie dzwonków w urządzeniach elektronicznych i ograniczenie innych czynności związanych z generowaniem hałasu, które mogą powodować dyskomfort u innych zwiedzających.
Ciche godziny obowiązują także w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki (we wtorki, od godz. 12.00 do 15.00), jak też w Muzeum Narodowym w Krakowie (w pierwsze środy miesiąca przez dwie ostatnie godziny otwarcia każdego oddziału MNK).