Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice obsłużył w minionym roku 7,4 mln pasażerów. To drugi wynik w historii po rekordowym 2019 roku, kiedy liczba pasażerów korzystająca z usług krakowskiego lotniska wyniosła 8 mln.
Zgodnie z wynikami badań, które obejmują okres od stycznia do końca lipca 2022 r. szacuje się, że krajowy ruch turystyczny wrócił już do poziomu sprzed pandemii i osiągnął wzrost w wysokości 106 proc. w stosunku do roku 2019 r. Jeśli chodzi o podróże turystów zagranicznych, ruch turystyczny osiągnął poziom 60 proc. w stosunku do wyników z 2019 r. Pełny raport z wyników badań za rok 2022 poznamy niebawem.
– Nasz główny cel, czyli odbudowa siatki połączeń, a co za tym idzie aktywizacja ruchu pasażerskiego i przywrócenie go do stanu sprzed pandemii, został osiągnięty – mówi Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków-Airport.
W 2022 r. pasażerowie zwykle latali do Barcelony, Rzymu i Tel Awiwu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się połączenia wakacyjne. Najwięcej klientów obsłużono w lipcu, sierpniu oraz październiku.
– Niezwykle istotna jest realizacja zadań inwestycyjnych ujętych w Planie Generalnym Lotniska oraz współpraca z samorządami Krakowa i Małopolski, a także z branżą turystyczną, co wpłynie pozytywnie na wzmocnienie gospodarki w tej części Polski. W czerwcu tego roku odbędzie się także największa impreza sportowa w Europie, czyli Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. Do Kraków-Airport przybędą sportowcy i kibice z wielu krajów. To znakomita okazja na szeroką promocję Krakowa i Małopolski jako gospodarzy tego wydarzenia, ale także Polski na arenie międzynarodowej – dodaje Włoszek.
W ofercie krakowskiego lotniska obecnie znajduje się 121 połączeń. Teraz, przy współudziale przewoźników, prowadzone są prace nad mapą letniej siatki połączeń.