Związek Banków Polskich prowadzi kampanię informacyjną „Dokumenty Zastrzeżone”, której celem jest poszerzenie wiedzy o potrzebie zastrzeżenia w bankach utraconych dokumentów tożsamości przez każdą osobę, której taka sytuacja się przytrafiła. Nie ma znaczenia czy stało się to w wyniku zgubienia czy kradzieży.
Wszyscy powinniśmy zastrzegać utracone dokumenty – niezależnie od tego czy jesteśmy już klientami jakiegoś banku, czy też nigdy z usług bankowych nie korzystaliśmy.
Kampania obejmuje promocję systemu „Dokumenty Zastrzeżone” pod względem korzyści i bezpieczeństwa osób, które utraciły dokumenty tożsamości. Istnieje bowiem możliwość uniknięcia wielu konsekwencji, które mogą się pojawić w wyniku utraty dokumentów. Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to poważny problem, mogący doprowadzić do wykorzystania naszych danych do celów przestępczych.
W systemie „Dokumenty Zastrzeżone” uczestniczą niemal wszystkie polskie banki oraz inne firmy i instytucje. Pełna lista uczestników, dla bezpieczeństwa całego systemu, jest objęta tajemnicą.
Wystarczy zgłosić dokument w jednym banku, aby dane automatycznie przekazano do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłano do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z systemu „Dokumenty Zastrzeżone”.
System chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Kilkanaście lat doświadczeń w sektorze finansowym, telekomunikacyjnym i pocztowym wskazuje na bardzo wysoki poziom skuteczności walki z przestępstwami.
Więcej informacji oraz szczegóły związane z dołączeniem do kampanii tutaj.