W odpowiedzi na powracające pytania o lekcje religii w szkołach ponadpodstawowych, informujemy, że Gmina Miejska Kraków, jako organ prowadzący krakowskich samorządowych szkół ponadpodstawowych, nie gromadzi informacji dotyczących zajęć religii w szkołach. Ze względu jednak na wniosek poselski w tej sprawie, szkoły zostały poproszone o wypełnienie ankiety dotyczącej liczby uczniów uczęszczających na zajęcia religii.
Z danych pozyskanych od dyrektorów samorządowych szkół ponadpodstawowych wynika, że w roku szkolnym 2022/2023 (wg stanu na 30 września 2022 r.) w lekcjach religii uczestniczy 45,3% wszystkich uczniów.
Dane w arkuszach organizacyjnych pracy szkół, które zatwierdza organ prowadzący, Gmina Miejska Kraków, wskazują, że we wszystkich szkołach prowadzonych przez gminę, są organizowane zajęcia religii.
W przypadku szkół, dla których organem prowadzącym nie jest Gmina Miejska Kraków, Urząd Miasta Krakowa nie posiada informacji o organizacji pracy szkoły.
Kwestie związane z organizacją nauki religii w szkołach reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz.U. z 2020 r. poz. 983). Zgodnie z § 2 tego rozporządzenia, szkoła ma obowiązek zorganizowania lekcji religii dla grupy nie mniejszej, niż siedmiu uczniów danej klasy. Dla mniejszej liczby w klasie, lekcje religii w szkole powinny być organizowane w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej.
Natomiast zgodnie z § 8 wspomnianego rozporządzenia, nauka religii w przedszkolach i szkołach publicznych wszystkich typów odbywa się w wymiarze dwóch zajęć przedszkolnych lub dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. Wymiar lekcji religii może być zmniejszony jedynie za zgodą biskupa diecezjalnego Kościoła Katolickiego albo władz zwierzchnich pozostałych Kościołów i innych związków wyznaniowych. Dyrektor szkoły/przedszkola odpowiada natomiast za organizację pracy szkół/przedszkoli.
Wydział Edukacji
Urzędu Miasta Krakowa