górne tło

Dwutlenek węgla z atmosfery usuwają głównie lasy

Jak wynika z raportu Uniwersytetu Oksfordzkiego z atmosfery usuwanych jest rocznie około dwóch miliardów ton dwutlenku węgla, ale prawie w całości dzięki lasom, pomimo rosnących inwestycji w nowe technologie.

To pierwszy taki raport, z którego wiemy ile CO2 udaje się obecnie usunąć i jakie są w tym zakresie potrzeby.

Z opracowania wynika, że aby osiągnąć cele zawarte w ramach Porozumienia paryskiego (ograniczenie globalnego ocieplenia znacznie poniżej 2°C, a docelowo do 1,5°C) konieczne jest zwiększenie ilości pochłanianego dzięki zastosowaniu nowych technologii dwutlenku węgla 1300 razy, a dzięki drzewom i glebom dwukrotnie. Usuwanie CO2 polega na wychwytywaniu gazów cieplarnianych z atmosfery i składowaniu ich przez długi czas na lądzie, w oceanie, w formacjach geologicznych lub w produktach. W tym obszarze najwięcej dotychczas osiągnięto dzięki sadzeniu drzew i lepszemu gospodarowaniu glebami.

Eksperci przyznają, że redukcja emisji pozostaje najwyższym priorytetem dla osiągnięcia celu Porozumienia paryskiego, jednak równocześnie trzeba intensywnie zwiększać ilość CO2 usuwanego z atmosfery, także przy użyciu nowatorskich metod i nowoczesnych technologii.

Według oksfordzkiego raportu w latach 2020-2022 globalne inwestycje w nowe możliwości usuwania CO2 wyniosły około 200 milionów dolarów a na badania i rozwój od 2010 roku ze środków publicznych przeznaczono około 4 miliardy dolarów.  

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj [eng.]