„Orlando”, jedna z najbardziej charakternych powieści Virginii Woolf zyskała nowe wydanie opatrzone wstępem Doroty Kotas i oryginalną okładką. Napisane prawie sto lat temu dzieło nie uległo przedawnieniu. W 1928 roku z lekkością i poczuciem humoru Virginia Woolf dobitnie skrytykowała dyskryminację ze względu na płeć, narzucanie kobietom i mężczyznom ról, które mają pełnić w społeczeństwie i patrzenie na świat poprzez stereotypy.
Bohater powieści, tytułowy Orlando to niestarzejący się arystokrata, pochodzący z czasów elżbietańskich. Kiedy pewnego dnia młodzieniec staje się piękną kobietą, mimo fizycznej zmiany czuje, że nadal pozostał tą samą osobą. Przemiana zmusza go jednak do głębokich przemyśleń na temat ograniczeń, z którymi mierzą się kobiety, oczekiwań, jakie społeczeństwo stawia wobec przedstawicieli obu płci, a także biseksualności i dwoistości ludzkiej natury.
„Orlando” miał być z początku jedynie literackim żartem, stał się jednak jednym z najważniejszych dzieł literatury feministycznej. Powieść wydana w tym samym roku, w którym Brytyjki uzyskały pełne prawa wyborcze, była głosem poparcia dla walki o równouprawnienie i wolność do decydowania o sobie, w tym również o własnej tożsamości. Wirginia Woolf dedykowała powieść „Orlando” swojej ukochanej, poetce Vicie Sackville-West, z tego powodu jest ona nazywana „najdłuższym i najbardziej czarującym listem miłosnym w literaturze”.
Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Orlando” Virginii Woolf, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tę książkę? Odpowiedzcie na pytanie: powieść Virginii Woolf miała ogromne znaczenie dla walczących o równouprawnienie kobiet. Czy znacie inną pisarkę, która równie mocno wspiera/wspierała kobiety? Opowiedzcie nam o niej. Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 24 lutego, do godz. 15.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.