Coraz wyraźniej widać postęp robót przy budowie nowego wiaduktu kolejowego na linii nr 95 nad aleją 29 Listopada. To jedna z dwóch takich konstrukcji, które są realizowane w ramach rozbudowy wylotówki na Warszawę.
Z pierwszego wiaduktu kolejowego – koło ul. Siewnej – przebudowanego w ramach rozbudowy al. 29 Listopada już od wielu miesięcy korzystają pasażerowie przewoźników kolejowych. Nowa stalowa konstrukcja zastąpiła starą, żelbetową. Poprawił się komfort podróżowania koleją, ale też więcej miejsca znalazło się pod wiaduktem, gdzie muszą zmieścić się dwie jezdnie po dwa pasy w każdą ze stron oraz chodnik i ścieżka rowerowa po obu stronach jezdni.
Aktualnie firma Strabag, wykonawca rozbudowy al. 29 Listopada do granicy Krakowa, buduje nową konstrukcję nadziemną na linii kolejowej nr 95 (w rejonie ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej). Stary wiadukt został już wyburzony, usunięto pozostałości starych fundamentów, a budowlańcy ruszyli z realizacją nowego wiaduktu. Będzie to konstrukcja belkowa z belkami w kształcie litery T z betonu sprężonego. Dla każdego z kierunków ruchu kolejowego powstaną oddzielne konstrukcje po jednym torze w każdą ze stron. Rozpiętość w świetle wyniesie ok. 30 m – po to, aby pod nim zmieścić nową al. 29 Listopada wraz chodnikiem i ścieżką rowerową po obu stronach jezdni. Zgodnie z planem nowy wiadukt zostanie udostępniony kolei w trzecim kwartale br.
Po rozbudowie al. 29 Listopada zyska właściwe parametry techniczne, przez co zwiększy się płynność ruchu, skróci czas przejazdu i zmniejszy emisja spalin i hałasu. W ramach zadania powstaje 5,3 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych, 2,8 km buspasów, a tam gdzie to konieczne, ustawione zostaną ekrany akustyczne w trosce o komfort mieszkańców. Projekt przewiduje łącznie przebudowę i budowę aż 15 skrzyżowań.
Po realizacji okolice nowej al. 29 Listopada ozdobi 371 drzew i kilkadziesiąt tysięcy sztuk krzewów. Rośliny zostaną nasadzone na projektowanych zielonych skwerach w rejonie ul. Chlebowej, ul. Rybianka, ul. Felińskiego oraz pasach zieleni wzdłuż al. 29 Listopada w miejscach nie zagrażających bezpieczeństwu ruchu drogowego.
Docelowe rozwiązanie głównej arterii wyjazdowej na północ (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu) zwiększy płynność oraz skróci czas przejazdu. To z kolei przełoży się na mniejszą emisję spalin oraz hałasu. Powstanie nowa infrastruktura pieszych i rowerzystów, a także wydzielone pasy dla autobusów.
Zadanie jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Zadanie jest także dofinansowane przez rząd w ramach środków na przygotowanie III Igrzysk Europejskich.