Spacer szlakiem „Via Medicorum” po Wesołej, festiwal Materia Prima, festiwal Shanties, wystawy, warsztaty szopkarskie i treningi – każdy niezależnie od wieku znajdzie coś dla siebie podczas zbliżającego się weekendu!
Do 19 marca w Nowohuckim Centrum Kultury można zobaczyć „Archetyp wolności” – retrospektywną wystawę twórczości Ivana Marchuka, wybitnego ukraińskiego artysty. 23 lutego odbył się wernisaż wystawy.
Trwa 6. Międzynarodowy Festiwal Materia Prima organizowany przez Teatr Groteska. To dwanaście dni z wielkimi gwiazdami światowego formatu i możliwość zobaczenia najsłynniejszych spektakli teatru formy i tańca – w tym najnowszych produkcji takich sław jak między innymi Compagnia Finzi Paska czy Sasha Waltz & Guests. Prezentacje odbywają się w różnych przestrzeniach teatralnych miasta: ICE Kraków, Operze Krakowskiej, Teatrze Ludowym, NCK i Teatrze Groteska. Festiwal potrwa do 28 lutego.
Choć powstała pięć wieków temu, nie traci na aktualności i wciąż bawi do łez. Zachwyca sporą dawką improwizacji i wprost uwodzi widza, oferując mu nieoczekiwane zwroty akcji i wciągając go w misternie tkaną sieć intryg. A całości dopełniają tradycyjne skórzane maski, za którymi skrywają swoje twarze aktorzy. Do 26 lutego – podczas XIV Dni Komedii dell’Arte można odkryć fenomen tej wyjątkowej teatralnej formy, biorąc udział w lekcjach, otwartych warsztatach oraz oglądając spektakle przygotowane według wszystkich jej prawideł.
Jeszcze dziś, w niedzielę, 26 lutego Muzeum Podgórza zaprasza na szereg wydarzeń związanych ze świętem tego oddziału Muzeum Krakowa. Świętowanie przy ul. Limanowskiego odbywa się pod hasłem: Podgórze + Rzemiosło.
Krakowski festiwal „Shanties” to jeden z największych w świecie festiwali pieśni morskiej, zyskał uznanie organizatorów podobnych imprez w Liverpool, Karlskron czy w Rotterdamie. To w Krakowie rozpoczynały swoją karierę „szantową” najpopularniejsze obecnie zespoły. Wydarzenie potrwa do 26 lutego. Wystąpią m.in. Krzysztof Jurkiewicz, Marta Kania, Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny czy The Longest Johns i Groms Plass.
Pięć spacerów i wykład historyczny czekają w ten weekend na uczestników 51. sezonu akcji Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”, którą organizuje Koło Grodzkie PTTK w Krakowie.
Fascynują cię szopki krakowskie? Chcesz samodzielnie lub rodzinnie stworzyć szopkę i własny film animowany? Weź udział w dwudniowych warsztatach, które odbędą się w kamienicy Szołayskich. O tworzeniu szopek opowie Anna Malik, której rodzina od pięciu pokoleń robi szopki, kukiełki do szopek, a także wystawia jasełka. Warsztaty poprowadzi twórczyni animacji Daria Godyń, a Piotr Madej pomoże udźwiękawiać animacje.
Czym i w co bawiły się dzieci w PRL-u? Jak formy i możliwości zabawy zmieniały się wraz z upływem czasu? A może niektóre z nich wciąż są znane i popularne? Odpowiedzi na te pytania można poszukać w Muzeum Nowej Huty, gdzie 17 lutego została otwarta wystawa „Trzepaki, Reksio, Atari”. Odwiedzający mogą tu nie tylko oglądać i czytać, ale też dotykać, bawić się i doświadczać.
Zapraszamy na pozostałe wydarzenia do: