górne tło

Źródła wiedzy o klimacie

W tej części naszego serwisu dzielimy się informacjami, gdzie można znaleźć wiarygodne, oparte na rzetelnej wiedzy naukowej informacje na temat zmian klimatu, ich przyczynach i skutkach oraz działaniach adaptacyjnych, których celem jest ograniczenie ich szkodliwego wpływu na jakość życia i zdrowia ludzi oraz stan środowiska naturalnego.

Zagadnienia związane z postępującą zmianą klimatu są obecnie mocno słyszalne w debacie publicznej, także w światowych i polskich mediach. Codziennie na ten temat pojawia się wiele artykułów i publikacji. Nie wszystkie one – niestety - są wiarygodne, stąd mogą - świadomie lub nie - wprowadzać czytelników w błąd, przekazując informacje nie zweryfikowane a często po prostu poglądy lub opinie ich autorów.

Dlatego tak ważne jest, aby poszukując wiedzy w tym zakresie korzystać ze sprawdzonych źródeł, za którymi stoją naukowcy, specjaliści, dziennikarze czy też aktywiści i działacze ekologiczni. Ich z całą pewnością warto posłuchać. Zachęcamy do korzystania z tych źródeł.

Lista naszych rekomendacji jest otwarta, sukcesywnie będziemy ją uzupełniać.

  1. Nauka o klimacie tutaj portal redagowany przez naukowców, który wyjaśnia fizyczne procesy rządzące klimatem, informuje na temat aktualnych wyników badań oraz rozprawia się z mitami klimatycznymi.  
  2. Ziemia na rozdrożu tutaj na stronie znajduje się mi.in Encyklopedia, która tłumaczy najważniejsze pojęcia związane z klimatem czy też zestawienie interesujących źródeł wiedzy na ten temat (np. satelitarne/powierzchniowe pomiary temperatury, dane dotyczące koncentracji gazów cieplarnianych, wskaźniki zmian klimatu)
  3. Klimatyczne ABC tutaj to podręcznik opracowany przez zespół naukowców Uniwersytetu Warszawskiego i innych ośrodków naukowych, reprezentujących różne dziedziny wiedzy, takie jak: fizyka, chemia, biologia, ekologia, ekonomia, psychologia oraz inżynieria.
  4. Teraz środowisko tutaj  to serwis adresowany do specjalistów i pracowników sektora ochrony środowiska oraz osób zainteresowanych tą tematyką. Przekazuje aktualności rynkowe, prawne  administracyjne i technologiczne. Dokonuje analiz światowych trendów. Publikuje kalendarz wydarzeń branżowych.
  5. Europejska Agencja Środowiska (EEA) tutaj  to strona prowadzona przez agencję Unii Europejskiej, która dostarcza rzetelnych i obiektywnych informacji dotyczących środowiska. Mogą one być wykorzystywane w procesach zarządzania środowiskiem, kształtowania polityk ochrony środowiska i oceny ich oddziaływania na środowisko. Strona korzysta z aktualnych, zatwierdzonych w danym kraju, wysokiej jakości danych, gromadzonych w ramach Europejskiej Sieci Informacji i Obserwacji Środowiska (EIONET)
  6. Chrońmy klimat tutaj to portal Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Dostarcza wiedzę i informacje w formie fachowych opracowań na temat zmian klimatu w różnych obszarach życia i gospodarki, negocjacji klimatycznych na forum UNFCCC oraz procesu wdrażania unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego,  z uwzględnieniem opinii organizacji pozarządowych.
  7. UNGC – Edukacja klimatyczna tutaj - strona zawierająca raporty „Edukacja Klimatyczna w Polsce” przygotowane przez UN GC Network Poland, w tym Raport otwarcia, powiązany z badaniem wiedzy mieszkańców Polski na temat zmiany klimatu prowadzonym od 2019 roku przez UN Global Compact Network Poland, Kantar i Lata Dwudzieste.
  8. Raport Ziemianie atakują tutaj – Raport podsumowuje największe wyzwania środowiska naturalnego oraz reakcje Polaków i ich gotowość do ewentualnych zmian stylu życia i konsumpcji. Raport „Ziemianie Atakują 2020”, który powstał dzięki współpracy Kantara, United Nations Global Compact Poland oraz agencji zielonych transformacji Lata Dwudzieste.
  9. Raport z badania Nawyki konsumenckie mieszkańców Krakowa został opracowany przez Fundację Instytut Badań Rynkowych i Społecznych. Dotyczy badania nawyków konsumenckich w kontekście zmian klimatycznych. Został opublikowany w kwietniu 2022r. Plik z raportem można pobrać tutaj
  10. Słownik klimatyczno- ekologiczny. 400 pojęć z wielu nauk Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-‑ekologiczny głosem wielu nauk. Opracowanie: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Biblioteka Jagiellońska. Plik do pobrania tutaj

 

  1. Zmiany klimatu EEA