Od kwietnia do października, co miesiąc mieszkańcy Krakowa i goście będą mogli korzystać z bogatej oferty kulturalnej miasta ujętej w niecodzienną formę nocnych wydarzeń. Ekspozycje muzealne, kameralne sale kinowe, zakamarki scen teatralnych, klasztorne skarbce i krużganki, a to tego koncerty, spektakle, pokazy taneczne i poetyckie spotkania − wszystko to złoży się na tegoroczny cykl Krakowskich Nocy. Znamy terminy poszczególnych odsłon, a organizatorzy zachęcają do współtworzenia programu.
Ideą cyklu Krakowskie Noce jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze, poprzez tworzenie atrakcyjnej oferty, adresowanej do mieszkańców Krakowa i odwiedzających miasto turystów, ale także promocja dziedzictwa i kultury Krakowa oraz jego potencjału twórczego. Projekt składa się z siedmiu odsłon: Noc Muzeów (realizowana od 2004 r.), Noc Teatrów (od 2007 r.), Noc Tańca (od 2018 r.), Noc Jazzu (od roku 2007), Noc „Cracovia Sacra” (od 2008 r.), Noc Poezji (od 2011 r.), Noc Kin Studyjnych (od 2020 r.).
− Krakowskie Noce to wiele ciekawych wydarzeń. To szansa na bezpośrednie spotkanie z krakowską kulturą w wielu odsłonach, nieraz zaskakujących. Podczas tych wydarzeń razem z partnerami wychodzimy, często dosłownie, z naszą ofert kulturalną bezpośrednio do mieszkańców i gości. Jesteśmy na ulicach, placach miasta, otwieramy szeroko drzwi do teatrów, sal koncertowych, kin studyjnych, a także kościołów czy miejsc związanych z poezją. Dlatego już teraz zachęcam do zanotowania terminów poszczególnych Nocy i zaplanowania udziału w odsłonach cyklu – zaprasza Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.
Organizatorem cyklu jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, który przygotowuje poszczególne odsłony we współpracy z instytucjami kultury i partnerami. Aktualnie zbierane są propozycje wydarzeń, które mogłyby zostać włączone do programu Nocy Tańca (termin przekazywania propozycji upływa 31 marca, szczegółowe informacje tutaj) oraz Nocy Teatrów (w tym przypadku organizatorzy także czekają na pomysły do końca marca, a szczegóły tutaj).
Program każdej Nocy jest niepowtarzalny: zbudowany wokół tematu przewodniego, bądź prezentujący wydarzenia, premiery, projekty ostatniego sezonu artystycznego. Wstęp na wszystkie wydarzenia, zarówno w siedzibach instytucji, jak i w plenerze jest bezpłatny lub kosztuje przysłowiową złotówkę. Każdego roku w projekcie uczestniczy ponad 180 tys. odbiorców.
Szczegóły dotyczące poszczególnych Krakowskich Nocy będzie można znaleźć na stronie internetowej krakowskienoce.pl oraz śledzić na Facebooku i Instagramie.
Patroni medialni: TVP Kraków, Radio Kraków, „Gazeta Wyborcza” Kraków, Love Kraków, Dwutygodnik KRAKÓW.PL