Program LeadAir został powołany przez Forum Energii. Jego celem jest wspieranie władz lokalnych, które poszukują wiedzy, inspiracji i wsparcia w walce o lepsze powietrze.
Program pomaga miastom współpracującym na dwa sposoby: dzieląc się wiedzą na portalu leadair.pl a także zapraszając samorządy do udziału w specjalnie dostosowanym do ich potrzeb programie edukacyjno-doradczym realizowanym raz w roku. Liderzy, którzy do niego dołączają, otrzymują wiedzę, wsparcie w procesie zmiany, indywidualne podejście, a także możliwość zbudowania relacji ułatwiających dalsze działanie na rzecz poprawy jakości powietrza w swoim mieście.
Do programu przystąpiło dotychczas 45 samorządów, w tym do III. jego edycji w 2022 roku Kraków.
Udział przedstawicieli UMK w tym programie potwierdził ważność wyzwań związanych z transformacją energetyczną i neutralnością klimatyczną oraz przyczynił się do zintensyfikowania działań edukacyjno-informacyjnych.
W trakcie procesu edukacyjno-doradczego w sposób przekrojowy, ale jednocześnie szczegółowy zostały przedstawione zagadnienia i problemy, z którymi borykają się samorządy a także przeanalizowane ich przyczyny i potencjalne rozwiązania. Uczestniczący w projekcie przedstawiacie UMK zwiększyli swoją wiedzę, zdolności i możliwości organizacyjne do replikacji i skalowania sprawdzonych w innych miastach rozwiązań. Także w obszarze współpracy i angażowania biznesu w proces transformacji energetycznej. Wyciągając wnioski z przedstawionych rozwiązań Kraków nawiązał współpracę z lokalnym środowiskiem biznesu.
Inicjatywa adresowana do przedsiębiorców została zainaugurowana spotkaniem z przedstawicielami Urzędu Miasta Krakowa, którzy podzielili się z uczestnikami informacjami na temat aktualnie podejmowanych, jak również planowanych działań na rzecz klimatu i środowiska naturalnego.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele dziewięciu firm m.in. z branż energetycznej, paliwowej oraz nowych technologii. Były to: Aptiv Services Poland S.A., ASTOR Robotics Center, BP Polska, Cisco, Columbus Energy, Konfederacja Lewiatan, Krakowski Park Technologiczny, PGE Energia Ciepła oraz Shell Business Operation Krakow.
Reprezentanci uczestniczących w spotkaniu przedsiębiorstw mieli okazję w jego trakcie zaprezentować dobre praktyki oraz inicjatywy proklimatyczne i prośrodowiskowe, które podejmują. Firmy, które pozytywnie odpowiedziały na miejską inicjatywę świetnie rozumieją pilną potrzebę zintensyfikowania wysiłków na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego, w tym powietrza które jest kluczowe dla budowy bezpiecznego i zdrowego miejsca do pracy i odpoczynku dla mieszkańców. Stanowią one wielki potencjał i obietnicę, że zielony Kraków wspólnym wysiłkiem samorządu, biznesu i innych kluczowych, lokalnych środowisk wkrótce stanie się rzeczywistością. Inicjatywa skierowana do sektora biznesu wpisuje się w miejską strategię, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej, tak szybko jak to możliwe w warunkach sprawiedliwej transformacji, jak również w oczekiwania mieszkańców wyrażone podczas prac pierwszego Krakowskiego Panelu Klimatycznego.
Dzięki udziałowi przedstawicieli UMK w procesie doradczym została opracowana strategia komunikacji ze środowiskiem biznesowym.
W trakcie spotkań z firmami przedstawiciele miasta zaproponowali kilka form współpracy:
Obszary potencjalnej współpracy:
Dzięki udziałowi w programie LeadAir Kraków miał możliwość uczenia się poprzez wymianę doświadczeń i wiedzy z innymi samorządami. Bezpośredni kontakt z włodarzami innych miast umożliwił zbudowanie siatki kontaktów, co owocuje bezpośrednią współpracą nad podobnymi zagadnieniami. Program umożliwił zasygnalizowanie i zgłoszenie potrzeb w sposób bezpośredni w zakresie współpracy samorządów z rządem oraz nad przygotowaniem programów i wsparcia zmian legislacyjnych.