Współpraca Krakowa z innymi podmiotami, służąca klimatowi, realizuje się także poprzez działania podejmowane przez miasto w ramach organizacji zrzeszających, na przykład poprzez Unię Metropolii Polskich.
Unia Metropolii Polskich to powstała w 1990 r. organizacja partnerska, której radę stanowią prezydenci 12 centralnych miast metropolii polskich. W UMP współdziałają prezydenci, wiceprezydenci, sekretarze, skarbnicy, dyrektorzy wydziałów i eksperci z miast: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.
Tematy dotyczące zapobiegania zmianom klimatu oraz adoptacji miast do tych zmian są przedmiotem pracy Komisji UMP, na przykład ds. Środowiska czy Zespołu Koordynacyjnego UMP ds. Odpadów Komunalnych. Praca odbywa się poprzez spotkania na żywo lub online (np. webinarium "Oszczędzanie energii w miastach - Jak chronić najbardziej narażoną europejską perspektywę, lokalne rozwiązania.") czy też poprzez wspólne opiniowanie aktów prawnych (np. Projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących).
Współpraca w ramach UMP pozwala przepracować ważne tematy w gronie osób zajmujących się nimi w poszczególnych miastach, ze wsparciem zewnętrznych ekspertów, zaś głos dwunastu miast tworzących Unię jest słyszalny wyraźniej, niż głos każdego z miast członkowskich z osobna.
Jako przykład inicjatywy podjętej w ostatnim czasie (styczeń 2023) przez UMP można podać apel wystosowany do Premiera RP o wprowadzenie zmian w programie „Ciepłe Mieszkanie”, by jego założenia odpowiadały na potrzeby mieszkańców i były zgodne z ich realną sytuacją oraz umożliwiały uzyskanie wsparcia finansowego największej grupie beneficjentów.
Więcej o tym na stronie: https://metropolie.pl/