Kraków od wielu lat tworzy i utrzymuje sieć automatycznych defibrylatorów zewnętrznych AED. W ubiegłym roku w ramach programu Krakowski Impuls Życia AED, 31 urządzeń ratujących życie zostało wymienionych na nowy sprzęt. Kolejnym ważnym etapem projektu są szkolenia z zakresu pierwszej pomocy wśród uczniów VI klas szkół podstawowych.
Szkolenia rozpoczęły się w marcu i prowadzi je Krakowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Każdy uczeń przystępujący do programu uczestniczy w intensywnym 10-godzinnym szkoleniu, w ramach których cztery godziny to teoria, a pozostałe to praktyka.
Uczniowie podczas szkoleń prowadzonych w formie wykładów, warsztatów, pokazów, dyskusji, quizów i zabaw przyswajają wiedzę oraz umiejętności praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach nagłego zagrożenia życia, takich jak m. in.: nagłe zatrzymanie krążenia, krwotok zewnętrzny, zadławienie i stosowanie pozycji bezpiecznej u poszkodowanego oraz innych rekomendowanych przez Europejską Radę Resuscytacji (ERC).
Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK szacuje, że w tegorocznej edycji szkoleń weźmie udział 2 794 uczniów ze 127 klas VI z 57 krakowskich szkół podstawowych.
Szkoły podstawowe, które będą zainteresowane szkoleniami uczniów w ramach tego programu, będą mogły się zgłaszać podczas kolejnego naboru.
Więcej informacji na temat prowadzonych w szkołach zajęć znajduje się na profilu WOPR na Facebooku.