Postępujące zmiany klimatu oraz ich skutki, jak np. nasilenie się gwałtownych zjawisk pogodowych obserwujemy od lat. Mają one niebagatelny wpływ na jakość życia i zdrowia mieszkańców naszego miasta, dlatego Kraków z taką determinacją zabiega o jak najszybsze wdrożenie zmian, które pomogą te skutki ograniczyć a w dłuższej perspektywie nawet zniwelować.
Aby osiągnąć ten ambitny cel potrzebne są szerokie zmiany systemowe i organizacyjne po stronie władz miasta i samorządu. Potrzebne jest także włączenie w nie społeczeństwa obywatelskiego: świadomych, dobrze wyedukowanych i zaangażowanych mieszkańców, które je będzie wspierać.
Z tego względu ogromne znaczenie ma realizowanie już dziś działań edukacyjnych, adresowanych do wszystkich grup mieszkańców, zmierzających do podniesienia poziomu ich świadomości klimatycznej i ekologicznej oraz kształtowania właściwych postaw.
Dlatego do dyspozycji mieszkańców oddaliśmy kilka miejsc, w których zajęcia edukacyjne o tematyce pro-klimatycznej i pro-środowiskowej są realizowane stale. Zachęcamy do ich odwiedzenia i skorzystania z bogatej, zróżnicowanej oferty. Oto klika z nich:
Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza
Centrum jest zlokalizowane w samym środku Lasu Wolskiego, obok krakowskiego ZOO. Działa od 2020 roku i jest prowadzone przez Zarząd Zieleni Miejskiej.
W CEE Symbioza do wyboru macie m.in.:
Krakowskie Centrum Doradztwa Energetycznego
Centrum jest jednostką UMK, działającą w strukturach Wydziału Ds. Jakości Powietrza, w ramach którego usługi dla mieszkańców świadczy 6 Doradców Energetycznych. Centrum prowadzi punkty konsultacyjno-doradcze (w tym gminny punkt konsultacyjno-informacyjny Programu Czyste Powietrze). Udziela mieszkańcom porad w zakresie: zastosowania odnawialnych źródeł energii, modernizacji energetycznej, poprawy efektywności energetycznej, termomodernizacji budynku, wymiany źródła centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz możliwości przyłączenia do sieci.
KCDE udziela mieszkańcom informacji o miejskich, wojewódzkich i krajowych programach wsparcia finansowego dla projektów termomodernizacji budynków oraz instalacji odnawialnych źródeł energii. Zainteresowani mieszkańcy mogą liczyć na pomoc w wypełnieniu wniosków o udzielenie/rozliczenie dotacji/pożyczek na działania proekologiczne oraz sprawdzenie ich pod kątem kompletności.
Centrum aktywnie włącza się w edukację mieszkańców podczas spotkań, poświęconym metodom oszczędzania energii oraz ekologicznym i zdrowotnym korzyściom, jakie płyną z wykorzystania zielonej energii (OZE), jak również na temat obowiązujących w Krakowie przepisów prawnych z zakresu ochrony środowiska, m.in. uchwały antysmogowej. Wykonuje także badania budynków kamerą termowizyjną.
Centrum ekologiczne Barycz (Ogród edukacyjny)
Centrum Ekologiczne Barycz to kompleks pięciu wzajemnie ze sobą współpracujących obiektów. W jego skład wchodzi: instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania, sortownia odpadów segregowanych, punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, kompostownia, instalacja do pozyskiwania i produkcji energii elektrycznej z biogazu oraz Ogród edukacyjny.
Ogród Edukacyjny MPO to propozycja skierowana do uczniów krakowskich szkół, którzy na jego terenie mogą uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych Krakowskie rady na różne odpady realizowanych przez edukatorów Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Udział w zajęciach wymaga wcześniejszych zapsiów. Uczestnicy zajęć poznają zasady selektywnego zbierania odpadów ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego postępowania z nietypowymi odpadami, takimi jak: elektroodpady i odpady niebezpieczne. Uzyskują również wiedzę na temat odzysku i recyklingu surowców wtórnych, oraz funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Gminie Miejskiej Kraków.
Centrum Edukacji Ekologicznej Bielany
Centrum jest zlokalizowane na terenie Zakładu Uzdatniania Wody Bielany, w miejscu gdzie zaczęła się historia Wodociągów Miasta Krakowa. Rozpoczęło swoją działalność w roku szkolnym 2009/2010. Centrum organizuje cotygodniowe spotkania warsztatowe pn. „Akademia Kropelki” z uczniami klas 1-3 szkół podstawowych, których celem jest edukacja i kształtowanie właściwych postaw w obszarze gospodarowania wodą oraz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Zajęcia dedykowane są tylko dla zorganizowanych grup szkolnych z województwa małopolskiego, pod opieką wychowawców. Zalecany wiek dzieci to 7-10 lat.