Kraków w sztuce | Sztuka w Krakowie – wystawa w Bunkrze Sztuki. W kolekcji Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie znajdują się liczne przykłady dzieł, których autorzy w oryginalny, nietypowy sposób korzystają z kulturotwórczego i symbolicznego potencjału miasta.
Kraków, znany ośrodek akademicki, miasto o bogatej historii, które przez wieki stanowiło kolebkę polskiej kultury. Do dziś prężnie działają tu liczne muzea, galerie oraz uczelnie wyższe, wśród nich jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie – Uniwersytet Jagielloński. To w Krakowie otwarto pierwszą w Polsce Akademię Sztuk Pięknych, w 1879 roku powstało tu pierwsze muzeum narodowe, a 3 lata później pierwszy instytut historii sztuki.
Kraków to także dziedzictwo nowoczesności – miejsce narodzin kluczowych dla historii polskiej sztuki współczesnej I i II Grupy Krakowskiej; miasto, w którym po II wojnie światowej podjęto próbę materializacji utopijnej idei miasta idealnego (Nowa Huta). Modernizacji, choć na mniejszą skalę, dokonywano także w obrębie ścisłego, historycznego centrum. Jednym z jej przykładów było powstanie w 1965 roku bezprecedensowego w tamtym czasie, na wskroś nowoczesnego, modernistycznego pawilonu wystawowego przy placu Szczepańskim.
Od wieków kulturowa spuścizna, jak i proza codziennego życia, wydarzenia historyczne na równi z podaniami i legendami – stanowią ważne źródło inspiracji dla artystów związanych z Krakowem. Sztuka aktualna często podejmuje polemikę z tradycją i dziedzictwem, chce stanowić impuls do zmiany na lepsze, obalać utrwalone schematy, prowadzić do rewolucji czy zmiany sposobu myślenia. Niejednokrotnie działania artystyczne mają charakter projektów prospołecznych czy proekologicznych.
W Kolekcji Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie znajdują się liczne przykłady dzieł, których autorzy w oryginalny, nietypowy sposób korzystają z kulturotwórczego i symbolicznego potencjału miasta, w którym żyją i działają. Należą do nich m.in. Adam Rzepecki, Cecylia Malik czy Małgorzata Markiewicz.