górne tło

Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

Kim był człowiek, którego Karol Marks uznawał za prekursora komunizmu? W „Wojnie biedaków” Érica Vuillarda poznamy jednego z najważniejszych przywódców wielkiej antyfeudalnej wojny, która wstrząsnęła XVI-wiecznymi Niemcami.

Każde uciskane społeczeństwo chwyci kiedyś za broń. Niesprawiedliwość systemu feudalnego wobec chłopów silnie kontrastowała z frazesami, którymi duchowni i możni karmili wyzyskiwany lud. Wysokie daniny sprawiały, że chłopi żyli w ubóstwie, a w okresach nieurodzaju cierpieli głód. Podczas gdy zamożna arystokracja cieszyła się licznymi przywilejami, oni mieli zadowolić się obietnicą przyszłej nagrody w niebie. W 1524 r. w Niemczech gniew ludu na społeczną niesprawiedliwość osiągnął w końcu swoje apogeum. Chłopi zrozumieli, że nie chcą już dużej czekać na równość i sprawiedliwość, których mieli doświadczyć dopiero w przyszłym życiu. Wzniecili bunt, który rozlał się na tereny Niemiec, od szwajcarskiego Berna niemal po Łabę.

Na czele wojny chłopskiej stanął charyzmatyczny ewangelicki teolog Tomasz Münzer. To jego osoba zainspirowała Érica Vuillarda do napisania „Wojny biedaków”. Tomasz Münzer ostro krytykował ustrój klasowy. Głoszone przez niego hasła o wolnym i równym dostępie do dóbr dla całego społeczeństwa porywały współczesnych mu ludzi do walki. W przyszłości stały się zaś inspiracją między innymi dla Karola Marksa. Éric Vuillard w swojej powieści postanowił porównać je z postulatami innych ruchów reformatorskich, które pojawiły się na kartach dawnej i współczesnej historii.

KONKURS

Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Wojna biedaków” Érica Vuillarda, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tę książkę? Odpowiedzcie na pytanie: jaką powieść historyczną ostatnio przeczytaliście? Czy polecilibyście ją innym? Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 28 kwietnia, do godz. 15.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.