Drewniana pralka klepkowa Miele, maszyna do pisania dla niewidzących Picht, luksusowy zestaw muzyczny Capello Roma, lodówka Electrolux do zabudowy z lat 20. XX w., suszarka do włosów Fön, samochód Polski Fiat 508, komputer Odra 1305, czy prawdopodobnie jedyny zachowany egzemplarz minikomputera PSPD 90 krakowskiej produkcji. Te oraz inne unikatowe obiekty czekają na nowej wystawie stałej w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.
„Miasto.Technoczułość” to pierwsza w Polsce tak szeroka opowieść o rozwoju myśli inżynieryjnej, jej wpływie na przemiany miasta i życie jego mieszkańców. Zachęca do spojrzenia na techniczny portret miasta nie tylko z uważnością i szacunkiem, ale takżez czułością.
Zapraszamy na podróż w czasie, podczas której zarysujemy odpowiedzi na kluczowe pytania związane z miastem dawniej i dziś. Dlaczego powstało? Jak działa? Co jest potrzebne, by sprawnie funkcjonowało? Czy wymagania mieszkańców pierwszych miast były takie same, jak ich oczekiwania dziś?
Aby udzielić na nie wyczerpujących odpowiedzi, oglądamy tę przestrzeń z wielu perspektyw. Przyglądamy się miastu od strony rzeki i z powietrza. Zaglądamy pod ziemię. Patrzymy w niebo. Wchodzimy również do fabryk i mieszkań.
W świat myśli inżynieryjnej wprowadzi aż 600 niezwykłych zabytków techniki, w tym eksponaty o unikatowym charakterze. Wiele z nich przeszło do historii jako przedmioty kultowe, jak choćby pralka Frania, ale też sporo zostało zapomnianych, chociaż w swoim czasie spełniały ważne role. Narrację uzupełniają repliki, modele, makiety, materiały audiowizualne i zdjęcia.
Zapraszamy od wtorku do niedzieli, w godz. 10.00-18.00 . Więcej szczegółów na stronie: mit.krakow.pl
W związku z nadchodzącym wydarzeniem mamy dla Was konkurs! Nagrodą jest podwójne zaproszenie w cenie 1 zł. Aby wygrać wystarczy, że odpowiecie na pytanie: Ile dziedzin inżynierii obejmuje wystawa „Miasto.Technoczułość”? Odpowiedzi ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do środy, 3 maja, do godz. 20.00. W tytule dopiszcie MIT. Laureatów poinformujemy indywidualnie.