Nad Bagrami i Zalewem Nowohuckim znów możemy korzystać z dobroczynnych właściwości solnego mikroklimatu. Tężnie są otwarte codziennie, przez całą dobę. Nad Zalewem Nowohuckim pojawiły się również fontanny pływające.
Tężnie to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w trakcie produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze – powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli, ulega naturalnemu odparowaniu.
Powietrze bogate w mikroelementy zaczęto stosować w różnego rodzaju kuracjach. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc zbliżony do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem.
Kuracja szczególnie wskazana jest dla osób w czasie rekonwalescencji po ciężkiej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w zapylonej przestrzeni i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem.
Nad Zalew Nowohucki wróciły także pływające fontanny.
W możliwościach sterowania fontannami w tym roku pojawił się dodatkowy, trzeci utwór. Jaki? Zachęcamy do sprawdzenia tego nad Zalewem Nowohuckim. Fontannami sterować można również z dostępnej na brzegu konsoli. Im więcej uczestników, tym ciekawsze spektakle. Jeśli fontanny nie są sterowane przez odwiedzających, przechodzą w tryb działania automatycznego.