górne tło

Prezentacja rzeźby Mirosława Bałki „AUSCHWITZWIELICZKA”

Rzeźba Mirosława Bałki „AUSCHWITZWIELICZKA” powstawała w latach 2008–2009. Praca, która od 2018 r. należy do Kolekcji MOCAK-u, będzie teraz eksponowana na skwerze przy zbiegu ul. Zabłocie i Kotlarskiej. Uroczysta prezentacja rzeźby w tym miejscu odbędzie się dziś, 23 maja, o godz. 17.00.

Rzeźba ma formę betonowego tunelu o długości 17 metrów, wysokości 2,5 metra, szerokości 2,5 metra i wadze 17 ton. W suficie tunelu wycięto napis „AUSCHWITZWIELICZKA”, który dzięki światłu dziennemu pojawia się na ścianach jako projekcja.

Dzieło Mirosława Bałki ironicznie odnosi się do oferty krakowskich biur turystycznych proponujących łączone wycieczki do Kopalni Soli w Wieliczce i obozu Auschwitz-Birkenau. W tej ofercie całkowicie brak refleksji odnoszącej się do specyfiki tych miejsc i przynależnej im pamięci.

Mirosław Bałka wybrał formę tunelu, ponieważ jest ona symbolem przejścia. Jednak pomiędzy tymi dwoma miejscami nie ma przejścia, są to różne światy. Jedno nie łączy się z drugim. Ironię pogłębia zlanie nazw tych miejsc w jedno słowo. Materiał użyty w tej pracy, czyli surowy beton, często pojawia się w realizacjach artysty.

We wrześniu 2009 roku rzeźba została odsłonięta na pl. Niepodległości w Podgórzu. W sierpniu 2010 r. przeniesiono ją na ul. Lipową, obok tunelu stacji PKP Kraków Zabłocie, w sąsiedztwo MOCAK-u i Muzeum Krakowa. W marcu 2016 r., ze względu na rozbudowę stacji Kraków Zabłocie, rzeźba dzięki uprzejmości MPK została zdeponowana na terenie należącym do tego przedsiębiorstwa. W 2023 r. MOCAK otrzymał zgodę z Zarządu Zieleni Miejskiej na ustawienie obiektu na skwerze w pobliżu mostu Kotlarskiego.

Dodatkowe informacje na stronie Muzeum MOCAK.