górne tło

Prawo rodzinne i opiekuńcze – międzynarodowa konferencja w Krakowie

18 i 19 maja w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja „Prawo rodzinne i opiekuńcze w obrocie prawnym ze Zjednoczonym Królestwem” zorganizowana przez Stowarzyszenie Urzędników Stanu Cywilnego RP przy wsparciu naukowym i merytorycznym Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Urzędu Stanu Cywilnego w Krakowie.

Konferencję otworzył prof. dr hab. Jerzy Pisuliński – Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W trakcie wydarzenia zostały przedstawione najciekawsze zagadnienia dotyczące wzajemnych relacji Polski i Zjednoczonego Królestwa na gruncie prawa rodzinnego i opiekuńczego z punktu widzenia nauki oraz praktyki. Podczas konferencji zostały omówione zagadnienia związane z transkrypcją aktów stanu cywilnego, ustaleniem i zaprzeczeniem ojcostwa, adopcją, uzgodnieniem płci, rozwiązaniem małżeństwa przez rozwód, zmianą imienia i nazwiska oraz władzą rodzicielską.

Z perspektywy Polski omawiane zagadnienia mają ogromną społeczną i praktyczną doniosłość, ponieważ szacuje się, że w Wielkiej Brytanii w 2020 r. mieszkało ponad 500 tys. Polaków. Dodatkowo, 31 grudnia 2020 r. zakończył się tzw. okres przejściowy, w którym wciąż jeszcze po brexicie obowiązywały na terenie Zjednoczonego Królestwa rozporządzenia unijne, co stanowi niewątpliwie nowe wyzwanie dla obrotu prawnego w sprawach rodzinnych i opiekuńczych.

W trakcie konferencji omówiono źródła prawa prywatnego międzynarodowego w relacjach polsko-brytyjskich, którymi obecnie są w szczególności konwencje międzynarodowe opracowane przez Haską Konferencję Prawa Prywatnego Międzynarodowego.

Prelekcje wygłosili:

W wydarzeniu, którego celem było zbliżenie świata nauki i praktyki wzięło udział ponad 60 uczestników, przede wszystkim kierowników urzędu stanu cywilnego z całej Polski, ale też pracowników administracji państwowej, adwokatów i radców prawnych.