górne tło

W Krakowie trwają III Igrzyska Europejskie

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 dobiegły końca. Przez ostatnie dwa tygodnie Polska gościła 6432 sportowców, do których trafiło 1626 sztuk medali, zdobytych w 29 dyscyplinach. Polskę na arenie zmagań reprezentowało 374 zawodników, którzy wywalczyli 50 medali.W stolicy Małopolski sportowcy rywalizowali w 11 dyscyplinach.

Ceremonia zamknięcia igrzysk

Igrzyska rozpoczęły się 21 czerwca i trwały do 2 lipca. Ceremonia otwarcia odbyła się na Stadionie Miejskim im. H. Reymana w Krakowie. Tam również odbyło się uroczyste zamknięcie igrzysk.

W 29 dyscyplinach rywalizowało ponad 6 tys. sportowców z 48 krajów. Wspierało ich niemal 8 tys. wolontariuszy, a także setki dziennikarzy z całej Europy.

W przededniu oficjalnego otwarcia Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 w Centrum Kongresowym ICE odbyła się konferencja prasowa, zapowiadająca największe w historii Polski święto sportu. W wydarzeniu wzięli udział: Jacek Majchrowski – prezydent Krakowa, Witold Kozłowski – marszałek Małopolski, Kamil Bortniczuk – minister sportu i turystyki, Spyros Capralos – prezydent European Olympic Committees (EOC), Hasan Arat – przewodniczący komisji koordynacyjnej EOC, Marcin Nowak – prezes Igrzysk Europejskich 2023, Klaudia Zwolińska – polska kajakarka górska, olimpijka z Tokio oraz reprezentanci sponsorów imprezy. Nie zabrakło również licznie zgromadzonych przedstawicieli mediów polskich i zagranicznych.

– Kraków od zawsze stawia na sport i rozwój kultury fizycznej. W tym celu budujemy obiekty sportowe w bardzo szybkim tempie. W ramach organizacji igrzysk miasto zyskało nie tylko zaplecze sportowe, ale także miejską infrastrukturę – powiedział Jacek Majchrowski prezydent Krakowa.

Prezydent zwrócił się do licznie zgromadzonych dziennikarzy i zaapelował, aby oprócz sportowych zmagań pokazali także piękno Krakowa. – Zapoznajcie świat z naszym miastem, bo chociaż Kraków jest znaną marką, to promocji nigdy dosyć – podsumował Jacek Majchrowski.

– Wszyscy wykonaliśmy ogromną pracę w bardzo trudnych okolicznościach – pandemii i wojny za wschodnią granicą. Warunki, które zostały stworzone dla sportowców w tym czasie, są warunkami na poziomie nie tylko igrzysk europejskich, ale także igrzysk olimpijskich – podkreślił Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

– Jestem przekonany, że czeka nas kilka dni wyjątkowego wydarzenia. O poziom sportowy tych igrzysk nie obawiałem się ani przez chwilę. Zadbaliśmy o to, by dyscypliny odbywały się w randze mistrzostw Europy lub bezpośrednich kwalifikacji olimpijskich, dzięki czemu mamy zagwarantowany udział w imprezie najlepszych sportowców z Europy – dodał Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki.


 

A w Krakowie?

Najwięcej sportów (11 dyscyplin) odbyło się oczywiście w Krakowie, gdzie można było podziwiać chociażby rywalizację w niezwykle popularnej ostatnio koszykówce 3x3, siedmioosobowej odmianie rugby czy w kajakarstwie na malowniczym zalewie w Kryspinowie.

Padel i teqball na Rynku Głównym

Krakowski rynek stał się widowiskową scenerią dla rozgrywek w dwóch dyscyplinach igrzysk europejskich: padle i teqball. Wstęp na wydarzenia był bezpłatny, trybuny mogły pomieścić 720 osób.

Wioska zawodnicza

W naszym mieście zamieszkało ich 3 tys., a ich główną bazą noclegową stały się odnowione akademiki w miasteczku studenckim Akademii Górniczo-Hutniczej. Funkcję mera wioski pełnił Robert Korzeniowski.

Strefy kibica

Ci, którzy nie wybrali się na areny zmagań sportowych, mogli śledzić wydarzenia przed telewizorem albo pojawić się w specjalnych strefach kibica, które ulokowane były w różnych częściach miasta. Poza wspólnym oglądaniem wydarzenia, w strefie znajdowała się cała masa atrakcji: malowanie twarzy, strefa relaksu, kolorowanki dla dzieci, ekran dotykowy z grami czy aktywności sportowe i interaktywne. Nie zabraknie także maskotek, animacji, balonów i lizaków.

Zmiany w komunikacji miejskiej


III Igrzyska Europejskie Kraków–Małopolska to ważne wydarzenie dla całej Polski. Najlepsi sportowcy Starego Kontynentu mieli okazję zwiedzić i docenić piękno naszego kraju, natomiast kibice dostali niepowtarzalną okazję, by wziąć udział w największej multidyscyplinarnej imprezie sportowej w polskiej historii.