górne tło

Drugie urodziny pałacu Potockich

To już dwa lata odkąd w pałacu Potockich na dobre zagościły sztuka, literatura, muzyka i film! Z tej okazji zapraszamy na urodzinowe spotkania – 17 i 18 czerwca od rana do wieczora będziemy dyskutować, muzykować i spacerować.

Pałac Potockich to miejsce spotkań w sercu historycznego Krakowa. To także punkt wymiany doświadczeń i współpracy lokalnych środowisk. Na początku każdego miesiąca prezentujemy program wydarzeń skierowanych do wszystkich mieszkańców i mieszkanek Krakowa oraz turystów odwiedzających nasze miasto.

To przestrzeń otwarta dla ważnych rozmów o kulturze i dziedzictwie kulturowym miasta, miejsce prowadzenia dyplomacji kulturalnej Krakowa, codziennych spotkań artystów, organizatorów festiwali i wydarzeń oraz samych mieszkańców – mówił w dniu otwarcia Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Z inicjatywy Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa od 2021 roku prowadzą jest w tym miejscu działalność kulturalna. Współgospodarzami miejsca są KBF oraz Galeria Bunkier Sztuki. Świętując 2. urodziny pałacu Potockich przedstawiamy również nowe inicjatywy, które znalazły tu swoje miejsce.

Nowa księgarnia w pałacu Potockich

Compare Bookstore to młodsza siostra De Revolutionibus Books – autorskiej księgarni kameralnej powstałej w 2013 roku i prowadzonej przez Milenę Gumienny, menedżerkę kultury i komparatystkę. Stąd też nazwa compare (łac. „porównywać”): nawiązuje ona do dyscypliny naukowej, której celem jest zestawianie ze sobą utworów i tekstów kultury należących do różnych obszarów, kontekstów i kodów, a także badanie wpływów i zależności między nimi. To także łączenie literatury z innymi dziedzinami sztuki, np. muzyką, malarstwem czy filmem.

Taki też będzie profil księgarni, która 17 czerwca zajęła dawną sień pałacu Potockich, w sąsiedztwie Galerii Bunkier Sztuki, Fundacji Sztuk Wizualnych (Krakow Photomonth), redakcji „Czasu Literatury”, a także siedziby Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Gospodarzem przestrzeni jest KBF, gminna instytucja kultury. Księgarnia jest otwarta codziennie: od poniedziałku do soboty w godz. 9.00–20.00, zaś w niedziele w godz. 9.00–18.00.

Podczas weekendu otwarcia odbywają się tam spotkania z pisarzami i pisarkami związanymi z Krakowem, które będą okazją do swobodnych rozmów i podpisania książek. W księgarni przewidziano także dyżury animatorów i animatorek kultury, którzy polecą dobrą lekturę.

 

Powolna Sobota

17 czerwca, podczas ostatniej przed wakacjami Powolnej Soboty porozmawialiśmy o ogrodnictwie przyjaznym środowisku, a także przyjrzeliśmy się domowym archiwom fotograficznym. Zaplanowano relaksacyjne zajęcia oddechowe oraz wieczorną jogę. Organizatorem wydarzenia było Kraków5020, a partnerem KBF. Kuratorką cyklu jest Aga Kozak.

W ramach Powolnej Soboty gościnnie pojawiła się także Fundacja Sztuk Wizualnych, organizująca festiwal Miesiąc Fotografii w Krakowie, która przygotowała dyskusję z Wojciechem Nowickim oraz wyjątkowe warsztaty fotograficzne z Basią Budniak. Wydarzenia zainicjowały tym samym program całorocznych działań wystawienniczych i edukacyjnych odbywających się pod szyldem Miesiąca Fotografii w pałacu Potockich.

Aktywna niedziela

Niedzielny poranek 18 czerwca rozpoczniemy tradycyjnie od Literackich Chwil, czyli warsztatów dla najmłodszych czytelników i czytelniczek w językach polskim i ukraińskim. Z kolei o godz. 14.00 i 15.00 rozpoczną się dwa spacery historyczne, czyli oprowadzanie po pałacu Potockich, w trakcie którego zapoznamy się z jego przeszłością. To właśnie tutaj przez stulecia działały księgarnia, ptaszarnia, a nawet szynk, zaś w XVIII wieku gościł król Stanisław August Poniatowski. Będzie to jedna z niewielu okazji, aby usłyszeć więcej o fascynującej historii tego pałacu magnackiego. Na koniec dnia spotkamy się na pałacowym dziedzińcu, a konkretnie – o godz. 16.00 na koncercie smyczkowym organizowanym przez stowarzyszenie Porta Musicae.

Szczegóły czerwcowych wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej pałacu Potockich. Na większość obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie pałacu oraz na platformie KBF:bilety: kbfbilety.krakow.pl.