Jan III Sobieski, wojownik z krwi i kości, genialny dowódca, obrońca chrześcijańskiej Polski i Europy. Czarujący amant na zabój zakochany w Marii Kazimierze. Czy na romantycznym obrazie polskiego króla można znaleźć jakieś rysy? Sławomir Leśniewski, autor popularnych książek historycznych, przedstawia Jana Sobieskiego z innej perspektywy, przypominając czytelnikom, że każdy bohater ma także ludzkie oblicze.
Historyczna postać Jana Sobieskiego urosła w polskiej kulturze do rangi człowieka legendy. Wielkie zwycięstwa nad wojskami Tatarów i Turków przyniosły mu poważanie w całej Europie. W podziwie dla jego waleczności wrogowie nazwali go Lwem Lechistanu. W nagrodę za zasługi został mianowany przez papieża Innocentego XI Obrońcą Wiary. Po awanturniczej młodości pełnej pojedynków i miłosnych uniesień stał się mężem stanu godnym królewskiej korony. Był znakomitym strategiem i wojskowym dowódcą. Do swojej pięknej żony pisał romantyczne miłosne listy. Czy Janowi Sobieskiemu udawało się osiągać wszystko o czym tylko zamarzył?
Znawca historii, Sławomir Leśniewski przygląda się mitom, które narosły wokół postaci wielkiego króla, obrońcy chrześcijaństwa i niezwyciężonego wojownika. Z intrygującej analizy wyłania się wielobarwny obraz człowieka o niespełnionych ambicjach i nieudanych planach politycznych. Wielbionego władcy ulegającego ludzkim słabościom, toczącego nieustanną walkę z samym sobą.
Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Sobieski. Lew, który zapłakał” Sławomira Leśniewskiego, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tę książkę? Odpowiedzcie na pytanie: którego z wielkich dowódców i strategów, historycznych i współczesnych uznalibyście za postać najbardziej intrygującą? Opowiedzcie nam o nim/niej. Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 16 czerwca, do godz. 15.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.