29 czerwca w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK podsumowano wyniki konkursu Oknoplast For Art i wręczono nagrody zwycięzcom. Nagrodzone prace wybrano spośród dwustu propozycji nadesłanych z całej Europy. Oknoplast For Art został zrealizowany wspólnie przez Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Oknoplast, która jest mecenasem krakowskiej instytucji. Pokonkursową wystawę można oglądać do 17 września tego roku.
Wręczenie nagród i prezentację prac na wernisażu w MOCAK-u poprzedziły obrady jury, które zapoznało się z zanonimizowanymi projektami i wyłoniło zwycięzców, przyznając dodatkowo siedem wyróżnień. Pierwszą nagrodę o wartości 8000 Euro przyznano Jakubowi Słomkowskiemu, druga nagroda o wartości 2000 Euro przypadła Andrzejowi Wełmińskiemu, trzecią nagrodę o wartości 2000 Euro zdobył Mateusz Sak. Wyróżniono także prace Marty Hołderny, Ady Jurczak-Łowkis, Michała Iwańskiego, Roberta Kuty, Jerzego Kosałki, Maevy Drack i Klaudii Milačić.
Jury konkursowe w składzie: Anda Rottenberg, Andrzej Bednarczyk, Maria Anna Potocka, Edyta Kurpiel-Placek i Andrzej Starmach podkreśliło wysoki i wyrównany poziom nagrodzonych prac.
Zadaniem zaproszonych do konkursu artystów było wykonanie w dowolnej technice projektu pracy artystycznej, której podłożem (bazą) jest okno. Artyści mogli wyrazić siebie w dowolny sposób, realizując swoje projekty na oknach dostarczonych przez firmę Oknoplast. Na konkurs nadesłano 211 prac z całej Europy: z Polski, Austrii, Cypru, Francji, Niemiec, Włoch, Szwecji, Norwegii i Turcji. Poziom zgłoszonych projektów był bardzo wysoki. Zwycięskie prace były artystyczną interpretacją problemów, z którymi mierzy się współczesny świat. Odnoszono się w nich m.in. do kwestii ludzkich dramatów i krzywdy, a także do mechanizmów powstawania społecznych i ludowych przesądów.
Konkurs Oknoplast For Art był naturalną kontynuacją działań wspierających środowisko artystyczne. W trudnych czasach pandemii COVID-19, która pogłębiła niestabilność pracy twórczej i niepewność finansową twórców, powstał pomysł na inicjatywę mającą na celu ich finansowe wspieranie, a także promowanie ich twórczości.
– Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to nieoczywiste, to Oknoplastz artystami wiele łączy – stawiamy na design, przecieramy szlaki i tworzymy unikalne produkty, którymi zachwycamy oraz zaskakujemy. Liczba i jakość nadesłanych projektów pokazuje wielkie zainteresowanie oraz potrzebę kontynuowania współpracy Oknoplast ze środowiskiem artystycznym. Cieszę się, że efektem naszych działań są wyjątkowe prace, które wzbudzają emocje i poruszają odbiorców – podsumowuje wyniki konkursu Magdalena Cedro-Czubaj, dyrektorka marketingu Grupy Oknoplast.
– Na konkurs zorganizowany przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz Grupę OknoplastT wpłynęło ponad 200 zgłoszeń artystów z Polski i całej Europy. Otwartość tematu, jakim było okno, dała twórcom możliwość zróżnicowanej interpretacji, ale także okazała się dla nich wyzwaniem. Liczba podjętych tematów była intrygująca. Pokonkursowa wystawa, Oknoplast For Art, która potrwa w MOCAK-u do 17 września, prezentuje zwycięskie prace i pokazuje, jak wysoki był poziom projektów. Współpraca naszego Muzeum z Grupą Oknoplast, którą mamy zamiar kontynuować w najbliższych latach, wskazuje na ogromny potencjał w partnerstwie między sztuką a biznesem – dodaje Maria Anna Potocka – dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK i jurorka Oknoplast For Art.
W całej prawie 30-letniej swojej historii Oknoplastwielokrotnie podejmował działania z zakresu promowania sztuki, realizując misję społecznej odpowiedzialności grupy. W ciągu prawie trzech dekad swego istnienia firma wielokrotnie angażowała się we wspieranie inicjatyw kulturalnych, czego przykładem są m.in. kilkuletni mecenat wystawy sztuki z cyklu „Jasiński&Friends”, patronat nad Konkursem dla Młodych Architektów, partnerstwo konkursu Young Design dla młodych projektantów, a także partnerstwo konkursu European BEST Engineering Competition, międzynarodowego wydarzenia, mającego na celu wyłonienie młodych talentów inżynierskich. W październiku ub.r. firma objęła mecenatem Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.