górne tło

Przyznano dofinansowanie do in vitro

Aż 363 wnioski o dofinansowanie procedury in vitro wpłynęły do Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK w ramach „Gminnego Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa” w 2023 r. Wszystkie wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone, tym samym wszystkie pary otrzymają dofinansowanie.

Do Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK wpłynęły 363 wnioski. Wszystkie pary, które zgłosiły się do udziału w programie, otrzymają dofinansowanie do jednej z wybranych procedur. W tym roku, zgodnie z limitem środków przeznaczonych na ten cel, z programu skorzystają 363 pary.

Dokumenty merytorycznie sprawdzały placówki medyczne, oceniając, które pary spełniają kryteria włączenia i czy nie ma przeciwwskazań wykluczających z programu.

Kwota przeznaczona na realizację programu w 2023 r. to 1 800 000 zł.

Każda para zakwalifikowana do programu otrzyma dofinansowanie do jednej, zindywidualizowanej procedury zapłodnienia pozaustrojowego (5 000 zł) lub jednej procedury adopcji zarodka (2 500 zł).

Kliniki wybrane przez zakwalifikowanych pacjentów:

Pomimo wyczerpania środków nabór do programu nie zostaje zamknięty, a pary nadal mogą zgłaszać chęć udziału w programie w ramach listy rezerwowej. W momencie pojawienia się wolnych miejsc kolejne pary będą mogły skorzystać z dofinansowania.

Przypominamy także, że w 2022 r. Kraków przyznał dofinansowanie 201 parom i urodziło się już 32 dzieci. Nadal prowadzone są 62 ciąże.