górne tło

Trwają konsultacje dotyczące części terenów Bieżanowa i Podgórza

Trwają konsultacje społeczne dotyczące terenów Bieżanowa i Podgórza (dzielnic XII i XIII). W pierwszym etapie, do 15 września, za pośrednictwem ankiety mieszkańcy mogli składać uwagi do koncepcji rozwoju oraz kierunków przekształceń części tych terenów. Wyniki badania ankietowego będą stanowić materiał do zaplanowanych na październik warsztatów planowania.

O jakim obszarze rozmawiamy?

Obszar podlegający konsultacjom zlokalizowany jest pomiędzy ul. Mierzei Wiślanej, od zachodu – Jana Surzyckiego – Christo Botewa – Tadeusza Śliwiaka – ul. Trakt Papieski, od północy – granicą Krakowa w kierunku południowym do torów kolejowych relacji Kraków – Tarnów – północną granicą terenów kolejowych w kierunku zachodnim do ul. Mierzeja Wiślana z uwzględnieniem proponowanych zmian przestrzennych zapisanych w „Studium uwarunkowań i kierunków rozwoju Miasta Krakowa 2014 roku oraz możliwych nowych rozwiązań w tym obszarze”.

Jak wyglądają konsultacje?

Konsultacje pozwolą na zebranie oczekiwań różnych grup: mieszkańców, przedsiębiorców, ekspertów, przedstawicieli organizacji pozarządowych lub grup nieformalnych na temat kierunków dalszego rozwoju konsultowanego obszaru oraz związanych z nim potrzeb, obaw i pomysłów.

Wynik konsultacji będzie stanowił dla miasta materiał wyjściowy do prac nad zaktualizowaną lub nową koncepcją rozwoju oraz kierunkami przekształceń tych terenów. W ramach konsultacji zostaną zorganizowane spotkania ogólnomiejskie w formule warsztatów przyszłościowych, partycypacyjne warsztaty dzielnicowe oraz dyżury ekspertów.

Podczas zaplanowanych w październiku spotkań ogólnomiejskich w formie warsztatów, jak również w czasie późniejszych warsztatów dzielnicowych, będą poruszane m.in. takie kwestie, jak:

Po warsztatach i dyżurach ekspertów zostaną zebrane oczekiwania, potrzeby oraz pomysły, które będą później wykorzystane przy tworzeniu koncepcji rozwoju tego obszaru z punktu widzenia dzielnic XII i XIII.

W debatach, oprócz mieszkańców, będą mogli wziąć udział także przedstawiciele organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, przedsiębiorcy i radni. Na debatach obecni będą również eksperci branżowi. Do udziału w warsztatach w drugiej połowie września zostanie przeprowadzona rejestracja uczestników.

Po zakończeniu konsultacji do końca grudnia zostanie opracowany zbiorczy raport podsumowujący całość konsultacji społecznych.

W ramach procesu konsultacji zaplanowano:

Możliwość wypełnienia ankiety w formie papierowej lub elektronicznej w okresie od 17 lipca do 15 września.

Spotkania ogólnomiejskie w formule warsztatów odbędą się w dniach:

Partycypacyjne warsztaty dzielnicowe:

Dyżury telefoniczne eksperta odbędą się dniach: 30 października, 6 listopada, 13 listopada, 20 listopada i 27 listopada w godz. 15.00–17.00 pod numerem telefonu: 12 616 85 56.

Do udziału w warsztatach, we wrześniu, zostanie przeprowadzona rejestracja uczestników.

Ankieta oraz materiały merytoryczne dotyczące przedmiotu konsultacji są dostępne na stronie internetowej: obywatelski.krakow.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej bip.krakow.pl.