górne tło

Trwa budowa Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych

Dobiega końca pierwszy etap budowy Zakładu Recyklingu Tworzyw Sztucznych w Nowej Hucie. Powstają tam instalacje przetwarzania plastiku, a zakład jest pierwszym z czterech obiektów, które stworzą Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych. 25 lipca w siedzibie MPO podpisano aneks do umowy na dofinansowanie inwestycji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To dodatkowe 46 mln złotych na budowę obiektu.

Cel inwestycji to przede wszystkim ochrona środowiska naturalnego, konkurencyjność gospodarki komunalnej i bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa. W podpisaniu aneksu wzięli udział: Jacek Majchrowski – prezydent Krakowa, Henryk Kultys – prezes zarządu MPO oraz Dominik Bąk – zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Centrum Recyklingu to kilka zakładów

Budowa Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych jest przedsięwzięciem podzielonym na kilka zadań, realizowanym etapowo. W jego ramach planowane jest wybudowanie:

Wraz z założeniem instalacji fotowoltaicznej na dachach budynków, która wpisuje się w szeroko zakrojony program produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, pozwoli to na obniżenie kosztów eksploatacyjnych instalacji.

Centrum Recyklingu powstaje na działce o powierzchni prawie 7 ha, wewnątrz kombinatu Huty ArcelorMittal Poland SA w Krakowie.

Pierwszy etap realizacji inwestycji obejmuje powstanie do końca I kwartału 2024 r.:

Obecnie przewidywany całkowity koszt realizacji Zakładu Recyklingu Tworzyw Sztucznych (I etapu) szacowany jest na łączną kwotę 245 mln zł.

Na realizację tego etapu MPO pozyskało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości:

Teraz trwają prace związane z budową hali produkcyjnej, hali magazynowej i infrastruktury towarzyszącej. Kompletowane są dostawy instalacji technologicznych. Dostawy maszyn i urządzeń wraz z ich montażem rozpoczną się na przełomie sierpnia i września.

Budowa Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych w Krakowie jest kolejnym istotnym krokiem w kierunku transformacji Krakowa w miasto w pełni cyrkularne, w którym troska o bezpieczne i czyste środowisko, a tym samym zdrowie mieszkańców, jest priorytetem.