Przelewy burzowe są nieodłącznym elementem kanalizacji ogólnospławnej, czyli takiej, która odprowadza ścieki sanitarne oraz wody m.in. z odwodnienia ulic, placów, dachów, i funkcjonują w miejskich systemach kanalizacyjnych na całym świecie. Ich prawidłowe działanie chroni mieszkańców miast przed zagrożeniem podtopieniami.
W czasie intensywnych opadów deszczu do miejskiej kanalizacji dostają się olbrzymie ilości wody. Jej nadmiar może powodować wylewanie się ścieków przez włazy kanalizacyjne na ulice, cofanie ścieków do budynków i zalewanie kondygnacji poniżej poziomu terenu. Taka sytuacja to realne ryzyko sanitarne i zagrożenie wystąpienia znacznych strat materialnych. Dlatego tak ważne jest sprawne odprowadzenie nadmiaru wody z terenów zurbanizowanych.
Przelewy burzowe to urządzenia, które w sposób samoczynny odprowadzają do odbiornika, np. rzeki, nadmiar wody deszczowej, zmieszanej ze ściekami. Zapewniają tym samym ochronę przed zalaniem, szczególnie w przypadkach skrajnych, jak np. nawalne, intensywne opady, dlatego ich sprawne działanie to sprawa priorytetowa.
W Krakowie za eksploatację przelewów burzowych odpowiadają Wodociągi Miasta Krakowa, na bieżąco dbając o ich drożność i utrzymując w stanie zapewniającym mieszkańcom najwyższe bezpieczeństwo. Krakowska sieć kanalizacji ogólnospławnej obsługuje ponad pół miliona mieszkańców, a jej długość przekracza 700 kilometrów. Skuteczne działanie tej sieci możliwe jest dzięki prawidłowej eksploatacji i stałemu poprawianiu jej sprawności hydraulicznej. Codzienne działania podejmowane przez Wodociągi Miasta Krakowa koncentrują się przede wszystkim na udrażnianiu, czyszczeniu i renowacji kanałów. Każdego miesiąca z kanalizacji ogólnospławnej usuwane jest ok. 1000 ton piasku, czyli ponad 200 samochodów ciężarowych.
Z kolei długofalowe działania zmierzające do zwiększenia potencjału retencyjnego kanalizacji ogólnospławnej i zabezpieczenia przed negatywnymi skutkami zjawisk atmosferycznych obejmują między innymi budowę kanałów odciążających, zbiorników retencyjnych, wdrażanie zaawansowanych systemów sterowania siecią czy remonty poprawiające hydraulikę sieci. Wodociągi Miasta Krakowa jako pierwsze w Polsce montują w przelewach burzowych urządzenia, służące ograniczeniu krotności uruchomień przelewów i podczyszczających ścieki.
Zanieczyszczenia stałe, jak np. resztki jedzenia, podpaski, chusteczki nawilżane, foliowe worki, które osadzają się na wylotach przelewów burzowych podczas ich uruchomienia, to śmieci wrzucane przez użytkowników do kanalizacji. Dlatego od kilku lat Wodociągi Miasta Krakowa prowadzą kampanię edukacyjną „To się w ścieku nie mieści!”, która ma na celu uświadomienie mieszkańcom miasta skutków, jakie niesie za sobą nieprawidłowe korzystanie z urządzeń sanitarnych. W ramach kampanii współpracują ze spółdzielniami mieszkaniowymi, galeriami handlowymi, szkołami, szpitalami, przekazując materiały graficzne, plakaty informacyjne, ulotki i naklejki.