Koncertem Meruert Karmenovej, niezwykle utalentowanej skrzypaczki z Kazachstanu, występującej na najważniejszych estradach świata, laureatki Konkursu Wieniawskiego, ulubienicy publiczności, 15 sierpnia rozpoczęła się 48. edycja Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”. Festiwal potrwa do dziś, 31 sierpnia.
Artystce wykonującej Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Macieja Tworka. Ten koncert inaugurujący festiwal, który odbył się w Filharmonii Krakowskiej, otworzył Chaconne Krzysztofa Pendereckiego w 90. rocznicę urodzin kompozytora a dopełniła II Symfonia D-dur Ludwiga van Beethovena.
Tegoroczna edycja festiwalu, która potrwa do końca sierpnia przyniesie 12 różnorodnych koncertów, podczas których zaprezentowane będą utwory od średniowiecza po współczesność. I jak co roku festiwal – organizowany przez Fundację Capella Cracoviensis – stanie się pretekstem do muzycznej wędrówki po zabytkach Krakowa. Zgodnie z tymi założeniami koncerty odbywać się będą w zabytkowych wnętrzach takich jak m.in.: katedra wawelska, bazylika oo. franciszkanów, kościół oo. pijarów, bazylika oo. jezuitów, opactwo cystersów w Mogile, kościół ss. norbertanek, bazylika oo. dominikanów, dziedziniec Collegium Nowodworskiego, czy kościół św. Piotra i Pawła.
Warto przypomnieć, że „Muzyka w Starym Krakowie” jest festiwalem wykonawczym a to oznacza, że Stanisław Gałoński, twórca festiwalu i jego dyrektor zaprasza najciekawszych i najlepszych artystów zostawiając im dowolność w kwestii programu. – Taka postawa daje gwarancję, że artysta wykona to, co mu „w duszy gra”, a więc zaprezentuje się z jak najlepszej strony, przez co publiczność otrzyma najlepsze wykonania – mówi dyrektor Gałoński.
Po wielkim sukcesie kilka lat temu ponownie w tym roku na festiwalowej estradzie wystąpi legendarny włoski męski zespół Odhecaton, którego muzycznym szefem jest Paolo Da Col. Grupa specjalizująca się głównie w wykonawstwie muzyki renesansu i baroku, która ma na swoim koncie wiele płyt, a także wiele wyróżnień takich jak m.in.: dwa Diapason d'Or de l'Année, Editor's Choice, Grand Prix de l'Académie du disque lyrique czy Premio Abbiati Stowarzyszenia Włoskich Krytyków Muzycznych, w Krakowie tym razem zaprezentuje dzieła Monteverdiego. Na koncert złożą się utwory sakralne tego twórcy, które powstały z myślą o wykonaniu w Bazylice św. Marka w Wenecji, gdzie Monteverdi był kapelmistrzem przez ostatnie 30 lat swojego życia. I tak zabrzmią w Krakowie takie znane kompozycje: „Messa a quattro voci da capella”, „Salve Regina”, „Laetaniae della Beata Vergine”. Zespół wystąpi 28 sierpnia w Bazylice oo. Dominikanów.
Ponownie jak rok temu, mimo trwającej wojny, na festiwalu zagrała Orkiestra Kameralna „Wirtuozi Lwowa” będąca Orkiestrą Kameralną Lwowskiej Filharmonii Narodowej im. Myrosława Skoryka. W partiach solowych wystąpili: Oleg Sozanskyj – bandura i Andrij Karpyak – flet. Muzyków poprowadził szef zespołu – Serhij Burko. Podczas koncertu, który odbył się 23 sierpnia w bazylice jezuitów, zabrzmiały utwory ukraińskich kompozytorów takich jak Maksym Berezowskyj, Dmytro Bortnianskyj, Wiktor Kaminskyj, Zoltan Almaszi, Jewgen Stankowycz oraz kompozycje polskich twórców: Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego czy urodzonego we Lwowie Wojciecha Kilara.
Finałem tegorocznej edycji (31.08) będzie prezentacja wyboru utworów z Opera Omnia Mikołaja Zieleńskiego. Wystąpi zespół Collegium Zieleński pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego, a w partiach solowych usłyszymy legendarnego basa profondo - Joela Frederiksena, artystę obdarzonego najniższym głosem świata.
– Festiwal wrósł w pejzaż muzyczny Krakowa i stał się impulsem do narodzin wielu nowych tego rodzaju imprez w Polsce. Jego istnienie jest aprobowane przez mieszkańców naszego miasta. Przetrwał kolejne transformacje w naszym kraju. Mimo trudnego obecnie czasu, staramy się nie poddawać i służyć mieszkańcom swoją muzyką w starym Krakowie – mówi Stanisław Gałoński.
Najlepszym przykładem oddziaływania „Muzyki w Starym Krakowie” jest bliźniaczy Festiwal „Muzyka w Starym Lwowie”, który powstał z inicjatywy Serhija Burki, Artysty Narodowego Ukrainy, założyciela Akademickiej Orkiestry Kameralnej „Wirtuozi Lwowa” przy wsparciu Stanisława Gałońskiego i profesora Jurija Łuciwa, wybitnego ukraińskiego dyrygenta, Artysty Narodowego Ukrainy a także Filharmonii Lwowskiej, Urzędu Miasta Lwowa i Konsulatu Generalnego RP w Lwowie.
Pierwsza edycja, która odbyła się w 2014 roku we Lwowie zapoczątkowała współpracę między festiwalami i wymianę artystów. Festiwal lwowski został zorganizowany na tych samych zasadach co krakowski.
– Chodzi o wykonanie arcydzieł muzyki światowej przez wybitnych solistów i zespoły w świątyniach, miejscach historycznych, a także o możliwość zapoznania się ze szczególną atmosferą historycznych zabytków Lwowa i Krakowa. To zadecydowało o sukcesie festiwalu, festiwal stał się swego rodzaju eliksirem duchowego wzbogacenia i relaksu dla melomanów i miłośników muzyki klasycznej, gości miast i uchodźców – piszą organizatorzy lwowskiej imprezy.
I choć znany łaciński cytat przypisywany Cyceronowi „inter arma silent Musae” wyraźnie mówi, że „w czasie wojny milczą muzy”, tegoroczna 10. edycja festiwalu we Lwowie odbywa się mimo wojny w Ukrainie. We Lwowie zaplanowano sześć koncertów, w tym m.in. odbędzie się recital fortepianowy (Marta Kuzyj zagra m.in. utwory Chopina i Szymanowskiego) i organowy (Olena Matselyukh zaprezentuje muzykę europejskich kompozytorów klasycznych). Wystąpi także Oktet Puzonistów Ługańskiej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej, wykonując utwory kompozytorów ukraińskich i europejskich.
Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” będący jednym z najstarszych festiwali polskich, nawiązuje do wielkich kart historii kultury Krakowa. Warto przypomnieć, że Kraków od setek lat jest miastem muzyki, miejscem gdzie działali wybitni kompozytorzy europejscy, tacy jak Heinrich Finck, Luca Marenzio, Diomedes Cato. To tu powstała też Kapela Rorantystów czyli męski zespół wokalny ufundowany w 1540 przez króla Zygmunta I Starego. Warto przypomnieć, że w Krakowie koncertowali tacy artyści jak m.in: Liszt, Brahms, Paderewski, Rubinstein.
Lista muzyków występujących na Festiwalu jest wyjątkowo długa. Trzeba wspomnieć, że do tej pory gośćmi „Muzyki w starym Krakowie” byli artyści tej miary, co m.in.: Henryk Szeryng, Ida Haendel, Jordi Savall, Shlomo Mintz, Krystian Zimerman, Krzysztof Penderecki, Emma Kirkby, Grigorij Sokołow, Rafael Puyana, Igor Kipnis, zespoły: Philharmonia Quartett, Melos Quartett, Academy of Ancient Music, Canadian Brass, Izraelska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Narodowa, The Hilliard Ensemble, Chanticleer.
Szczegółowy program można znaleźć na stronie festiwalu. Bilety są dostępne są online, a także w Punktach Informacji Miejskiej: Pawilon Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2, ul. św. Jana 2 oraz ul. Szpitalna 24 oraz w miejscu koncertu na godzinę przed rozpoczęciem.