górne tło

Wesoła – coraz więcej kultury i muzyki

Przeczytaj, jak dużo się dzieje na Wesołej!

Na Wesołą wprowadzili się nowi gospodarze. Od 18 sierpnia swoją siedzibę w budynku dawnego klasztoru przy ul. Kopernika 19A, gdzie kiedyś funkcjonowała administracja Szpitala Uniwersyteckiego, ma Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble.

To znakomity zespół niepokornych muzyków i muzyczek – jak mówi się o nich w środowisku muzycznym. Grupa specjalizuje się w wykonawstwie muzyki nowej. Dwa lata temu została wyróżniona Ensemble Prize od Ernst von Siemens Musikstiftung. W ubiegłym roku Spółdzielnia otrzymała nominację do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej i Fryderyk 2022 w kategorii „Album roku – Muzyka współczesna”. Regularnie występuje na najważniejszych polskich festiwalach, takich jak: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Sacrum Profanum, Audio Art, Unsound, Musica Moderna, NeoArte, Syntezator Sztuki, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody” czy Musica Polonica Nova.

W Krakowie Spółdzielnia Muzyczna prowadzi także działalność edukacyjną w zakresie muzyki najnowszej, organizując warsztaty dla młodych kompozytorów oraz konkursy kompozytorskie.

Capella Cracoviensis i Centrum Muzyki Sakralnej

Jako pierwsza na Wesołej zagościła Capella Cracoviensis, jeden z najciekawszych zespołów na współczesnej scenie muzyki dawnej. W repertuarze tego chóru kameralnego i orkiestry znajdziemy zarówno utwory renesansowej polifonii, jak i wczesnoromantyczne opery na instrumentach z epoki i przy użyciu historycznych praktyk wykonawczych.

Capella Cracoviensis koncertuje na ważnych festiwalach i salach koncertowych: Amsterdam, Bachfest Leipzig, SWR Festspiele Schwetzingen, Händel Festspiele Halle, Haydn Festspiele Brühl, Opéra Royal Versailles, Theater an der Wien, NOSPR Katowice, Filharmonia Szczecin, Misteria Paschalia Kraków. W oczekiwaniu na koniec budowy Krakowskiego Centrum Muzyki, tymczasowo pracuje w budynku klasztoru, gdzie powoli tworzy się całe muzyczne piętro.

Capella Cracoviensis zapraszała już mieszkańców na otwarte próby przed koncertami do swojej sali prób w klasztorze, a teraz planuje swój pomysł przekuć w propozycję koncertów organizowanych na podobnej zasadzie w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Kopernika, w ramach Europejskiego Centrum Muzyki Sakralnej. Staraniem Agencji Rozwoju Miasta Krakowa ma ono zacząć działać na Wesołej na przełomie września i października.

Apteka Designu już we wrześniu

Na Wesołej działa także KBF, który ma tu mieć swoją siedzibę. Zanim to jednak nastąpi, już organizuje kolejne otwarte dla mieszkańców wydarzenia, jak chociażby ostatni czerwcowy piknik naukowo-przyrodniczy. Pomimo deszczu cieszył się on ogromnym powodzeniem, co jest najlepszym dowodem na to, jak duży potencjał ma Wesoła.

We wrześniu, w dawnym budynku szpitalnej apteki przy ul. Kopernika 19A, ma zacząć działać Apteka Designu. KBF ogłosił właśnie nabór do I edycji konkursu, na udział w Programie Pracowni i Coworkingu w tym miejscu.

Wnętrze postmodernistycznej bryły, wyróżniającej się na tle dziewiętnastowiecznej architektury ul. Kopernika, jest podzielone na cztery poziomy, z których dwa środkowe: wysoki i niski parter, będą przeznaczone odpowiednio na przestrzeń biurową, czytelnię, open space, księgarnię i sklepik. Swoje miejsce znajdzie w Aptece Designu także Klinika Zabawek (gościła już czasowo na Wesołej w czasie pandemii), w której oprócz wystawy, będzie można nauczyć się, jak naprawić lub zrobić zabawkę.

Niższy parter będzie przestrzenią eksperymentowania, służącą kołom naukowym ASP, projektantom pracującym piętro wyżej i każdemu, kto będzie miał potrzebę pracy w warsztacie. Apteka będzie poświęcona designowi, a w niedalekiej przyszłości również i innym obszarom, z pozoru z nim niezwiązanym. Chodzi bowiem o to, by Apteka Designu na Wesołej stała się miejscem spotkań szeroko rozumianego designu z nauką, nowymi technologiami i aktywizmem. Miejscem życzliwym bez względu na wiek odbiorców i użytkowników i ich doświadczenie z projektowaniem. Będzie to inkubator myśli i eksperymentów dla innowatorów, którzy poszukują przestrzeni współpracy, by zaangażować się w najbardziej aktualne kwestie naszych czasów, np. ekologię.

Wesoła mekką designerów

Kulminacją tegorocznego działania Apteki Designu będzie odbywający się w jej wnętrzach festiwal, przypadający na listopad. Jednocześnie będzie to nowa odsłona cyklicznego wydarzenia „Sztuka do rzeczy. Design w Krakowie”. W formule #namiejscu odbędą się warsztaty praktyczne, targi publikacji niezależnych i printów, wykłady teoretyków i praktyków designu z Niemiec, Francji, Ukrainy i Polski, spotkania sieciujące, wydarzenia wizualne na zewnątrz Apteki Designu, a także społeczna wymiana książek o tematyce związanej z projektowaniem, czy dzieleniem się jedzeniem. Ze wszystkich wydarzeń będzie prowadzony streaming, co wzmocni ich dostępność.

Wystawy, warsztaty i spacery

Także we wrześniu, na mobilnej, plenerowej wystawie „Krakowski skarb” ruszą organizowane przez KBF warsztaty edukacyjne dla szkół. Wystawa, a właściwie ścieżka edukacyjna, która znajduje się koło dawnej szpitalnej apteki i pokazuje, z czego Kraków zbudowano, to przygotowany przed Kids in Krakow i KBF, przy współpracy organizacyjnej ARMK, projekt edukacyjno-historyczny, nawiązujący do skarbów Krakowa (materialnych i niematerialnych), związanych z rocznicą wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ustawienie ścieżki w sąsiedztwie rewitalizowanych obecnie obiektów i przestrzeni Wesołej tworzy nowy wizerunek dzielnicy jako przyjaznej rodzinom, oferującej teren do miłego, kreatywnego spędzenia czasu wolnego. Projekt uatrakcyjnia także tereny zielone Wesołej i może zainteresować indywidualnych spacerowiczów, a także być urozmaiceniem dnia dla pacjentów pobliskich oddziałów szpitalnych.

Kolorowe, dynamiczne i interaktywne plansze zachęcą dzieci do poznawania skarbów Krakowa, a usytuowanie ścieżki pośród zieleni sprawia, że mogą one spędzić czas aktywnie w przyjaznym dla nich terenie. Projekt skierowany jest do dzieci, rodzin z dziećmi w wieku od 4 do 12 lat.

Dostępna jest audiodeskrypcja tablic dla osób niewidzących i słabowidzących.

Fascynująca opowieść o medycznej historii

W październiku natomiast na Wesołą zawita przygotowana przez UJ CM i ARMK wystawa „Wesoła. Wczoraj i dziś”, prezentowana już wcześniej w MuFo na Rakowickiej i na placu Szczepańskim.

Współczesne zdjęcia z lotu ptaka i archiwalne fotografie dokumentują historię dzielnicy i pionierskich odkryć, które weszły do kanonu zarówno polskiej, jak i światowej medycyny. Kto dziś pamięta, że w budynku „Białej chirurgii”, który powstał w 1889 r., pracował Ludwik Rydygier, znakomity chirurg, który ma na swoim koncie pierwszą w Polsce, a drugą na świecie, operację wycięcia odźwiernika z powodu raka żołądka, a także pierwszy na świecie zabieg resekcji żołądka z powodu owrzodzenia, czy nowatorską jak na ówczesne czasy metodę chirurgicznego leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy za pomocą zespolenia żołądkowo-jelitowego, udoskonalenie operacyjnego usunięcia raka piersi czy opracowanie metody usuwania gruczolaka gruczołu krokowego, która z resztą do dziś nosi nazwę metody Rydygiera?

A to tylko jedno nazwisko! Są jeszcze: Brodowicz, Dietl, Mikulicz, Obaliński, Mayer, Teichman, Sas-Korczyński, Browicz czy Jaworski. Historia pracy każdego z nich jest opowieścią na osobną, fascynująca książkę. Ich dokonania przypomina powstający właśnie przy ul. Kopernika szlak Via Medicorum. Wystawie będą towarzyszyć cieszące się dużym zainteresowaniem spacery po Wesołej.

Kreatywna Wesoła

Miejska część Wesołej, nieco ponad 9 ha, jest otwarta na działalność artystyczną i kulturalną, prowadzoną zarówno przez instytucje, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa kreatywne i ludzi tworzących najróżniejsze wydarzenia dla bardzo zróżnicowanych grup społecznych. Stąd Kreatywna Wesoła – narzędzie przygotowane przez ARMK do współpracy ze wszystkimi chętnymi do organizowania tu pikników, festiwali, warsztatów, zajęć edukacyjnych czy koncertów i zarazem program budujący ważny kierunek rozwoju dzielnicy, spójny z diagnozą rozwoju sektora kreatywnego Krakowa, opracowaną przed kilku laty przez światowej sławy eksperta prof. Charlesa Landry’ego, twórcy pojęcia „miasto kreatywne”.

To także najprostszy sposób na zgłoszenie swojego pomysłu na organizację danego wydarzenia na Wesołej, do czego wszystkich namawiamy. W ramach tego właśnie programu zaczynała się współpraca ARMK z KBF.

Kronika wydarzeń kulturalnych na Wesołej, czyli to, co już było:

Lista budynków znajdujących się na Wesołej oraz plan ich zagospodarowania:

Wspólne przestrzenie Wesołej. Wymyślą je studenci architektury i urbanistyki

Miasto zrezygnowało z ogłoszenia konkursu urbanistycznego na zagospodarowanie wspólnych przestrzeni Wesołej z powodów finansowych. Dlatego ARMK rozpoczęła rozmowy z Wydziałem Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii oraz Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej, by to właśnie studenci, przyszli architekci i urbaniści, przedstawili swoje propozycje dotyczące zagospodarowania przestrzeni Wesołej.