górne tło

Kopernik był… z Krakowa?

W tym roku świętujemy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Słynny astronom miał wiele związków z Krakowem, które w filmie zrealizowanym w ramach miejskiej kampanii „Kraków. Wszechświat możliwości” oraz obchodów 45. rocznicy wpisu Krakowa na listę UNESCO przybliża prof. Krzysztof Stopka, dyrektor Muzeum Collegium Maius.

− Kraków był szczególnie ważnym miejscem dla Mikołaja Kopernika, ponieważ jego ojciec był krakowianinem, kupcem krakowskim i dopiero później przeprowadził się do Torunia. Kopernik i jego brat Andrzej przyjechali do Krakowa jesienią 1491 r. Ślad ich przyjazdu posiadamy w naszej księdze wpisów, czyli tak zwanej metryce, gdzie pod rokiem 1491 zanotowano: Nicolaus Nicolai de Thuronia solvit totum, co w przekładzie na język polski brzmi: Mikołaj, syn Mikołaja z Torunia zapłacił wszystko, czyli całą opłatę wpisową, która wynosiła 8 groszy – mówi prof. Krzysztof Stopka, dyrektor Muzeum Collegium Maius, zapraszając na filmowy spacer po krakowskich miejscach związanych ze słynnym astronomem.

Gdzie w Krakowie mieszkał Kopernik? Na nauce których przedmiotów koncentrował się, studiując w Krakowie? Jak odebrane tu nauki wpłynęły na opracowanie systemu heliocentrycznego? Jak w tamtym czasie wyglądało miasto? Jakie ważne wydarzenia dla Krakowa i kraju miały wtedy miejsce? Wszystkich zainteresowanych znalezieniem odpowiedzi na te pytania zapraszamy do obejrzenia filmu.


Święto dziedzictwa i Pochód Kopernikański

A tych, którzy chcieli na chwilę przenieść się do Krakowa z czasów Mikołaja Kopernika zaproszono do udziału w barwnym, roztańczonym korowodzie, który 9 września przeszedł ulicami miasta. Pochód Kopernikański wyruszył spod Bramy Floriańskiej i idąc w kierunku wieży Ratuszowej przybliżył postać słynnego astronoma i to, jak wyglądało miasto i jego mieszkańcy w tamtych czasach, a także przypomniał o ważnych zabytkowych obiektach, które składają się na dziedzictwo Krakowa. Szczegółowe informacje można było znaleźć tutaj.

Pochód Kopernikański był kulminacyjnym punktem miejskich obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, jak też częścią jubileuszu wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tym roku mija 45 lat od wpisania Krakowa na listę miejsc o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa świata. Z tej okazji odbywają się sympozja, wystawy, zostanie także wręczona Europejska Nagroda Dziedzictwa za prace konserwatorskie przy Ołtarzu Wita Stwosza.


Kopernik

W jubileuszowe obchody wpisują się także filmy, które pokazują, jak wiele odcieni ma dziedzictwo Krakowa. Przybliżają je wyjątkowi przewodnicy. Poza filmem poświęconym Mikołajowi Kopernikowi w krakowskie miejsca znane zabrał nas Bartłomiej Ziobro, na literacki spacer zaprosiła Barbara Sadurska, przestrzenie atrakcyjne dla fotografujących pokazał Przemysław Czaja, a ciekawe realizacje architektoniczne pokazał Piotr Pasierbiński.

Wszystkich zainteresowanych działaniami miasta związanymi z troską o dziedzictwo zapraszamy do śledzenia portalu Kraków Heritage.