Komisja Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska złożyła w Kancelarii Rady Miasta Krakowa projekt uchwały kierunkowej do Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie uzgodnienia zakresu prac wykonywanych na potrzeby ochrony przyrody na terenie użytku ekologicznego „Staw Dąbski".
- Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy o ochronie przyrody zakazy wprowadzone na terenie użytku ekologicznym nie dotyczą prac wykonywanych na potrzeby ochrony przyrody po uzgodnieniu z organem ustanawiającym daną formę ochrony przyrody. Użytek ekologiczny „Staw Dąbski" został ustanowiony przez Radę Miasta Krakowa uchwałą z 13 stycznia 2010 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie zwrócił się do Rady Miasta Krakowa, pismem z 4 lipca 2023 r. o uzgodnienie zakresu prac w związku z wystąpieniem na terenie użytku ekologicznego „Staw Dąbski" gatunku inwazyjnego - raka luizjańskiego (Procambarus clarldi), który podlega szybkiej eliminacji w myśl przepisów stanowiących załącznik nr 1 do Rozporządzenia Rady Ministrów z 9 grudnia 2022 r. w sprawie listy inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii i listy inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Polski, działań zaradczych oraz środków mających na celu przywrócenie naturalnego stanu ekosystemów (Dz.U. z 2022 r. poz. 2649). Gatunek ten przenosi m. in. dżumę raczą, chorobę śmiertelną dla rodzimych gatunków raków. Ponadto, jest dla nich silnym konkurentem. A poprzez kopanie skomplikowanych systemów nor może zagrażać budowlom wodnym takim jak zapory ziemne, czy groble – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały według druku 3567.
- Działania zaradcze w stosunku do gatunku podlegającego szybkiej eliminacji, jakim jest rak luizjański, zgodnie z wyżej przytoczonym pismem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie będą polegać na zwalczaniu go w Stawie Dąbskim poprzez odłowy ręczne i przy pomocy podbieraka oraz odłów ręczny wspomagany przez odłowy w pułapki i będą prowadzone pod nadzorem herpetologa – możemy przeczytać w projekcie uchwały.
Projekt zreferował radny Włodzimierz Pietrus. Uchwała została podjęta na sesji 30 sierpnia.