Tegoroczna edycja Wielkiej Lekcji Ekologii przebiegła pod hasłem „Kierunek klimat”. Wydarzenie odbyło się 17 września przed TAURON Areną Kraków.
Wielka Lekcja Ekologii odbyła się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, trwającego od 16 do 22 września. Dlatego też tematom mobilności, elektromobilności i transportu miejskiego przyglądaliśmy się szczególnie, nakłaniając mieszkańców Krakowa do wyboru niskoemisyjnych form podróżowania po mieście.
Dla miłośników jednośladów przygotowano punkt bezpłatnych kontroli rowerowych (Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu) i prezentację miejskich rowerów, dostępnych dla mieszkańców w wypożyczalniach Park-e-Bike oraz LajkBike (Zarząd Transportu Publicznego).
Początkujący cykliści swoje umiejętności mogli sprawdzić pod okiem instruktora w Miasteczku rowerowym (Dany Event). Jak bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych nie tylko rowerem, najmłodszych uczestników uczyli policjanci i strażnicy miejscy. Dzieci pod opieką instruktorki mogły też samodzielnie wykonać odblaskową opaskę na ramię lub oznakować elementami odblaskowymi przyniesioną ze sobą bluzę. Wszystko po to, aby bezpiecznie dla siebie i innych użytkowników poruszać się po ścieżkach rowerowych i drogach (Slow Fashion Cafe).
W trakcie wydarzenia można było odwiedzić park maszynowy, gdzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA prezentowało nowoczesny, niskoemisyjny tabor (np. niskopodłogowy autobus elektryczny, autobusy wodorowy i hybrydowy).
Można było poznać także pojazdy przyszłości: autonomiczną i bezzałogową łódź solarną, która została skonstruowana z myślą o pogarszającym się stanie środowiska naturalnego, a także bezzałogowy samolot napędzany energią słoneczną (Akademia Górniczo-Hutnicza).
Energia ze źródeł odnawialnych coraz częściej zastępuje tę tradycyjną, produkowaną na bazie paliw kopalnych nie tylko w transporcie, ale także w budynkach. Osoby zainteresowane tą technologią mogły obejrzeć minipokazy instalacji fotowoltaicznej i kamery termowizyjnej, która pomaga znaleźć źródła strat ciepła w budynku.
Na stoisku Wydziału ds. Jakości Powietrza mieszkańcy mogli uzyskać informacje na temat:
W niezwykłą podróż uczestników zapraszało Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza. Odwiedzający stoisko mogli dowiedzieć się niemal wszystkiego o szeroko pojętym transporcie w naturze. Zaczynając od przepływu wody w drzewie (pokazanej w nowoczesnej animacji), wędrowali z nasionami, by raz płynąć z wodą, to znów szybować na wietrze czy podróżować na gapę, na grzbietach zwierząt. Mogli też dowiedzieć się, jak zmiany klimatu wpływają na podróżowanie w naturze, a także jak spakować walizkę na taką podróż.
Nowością podczas tegorocznej edycji była scena plenerowa, na której z przystępnymi pogadankami (m.in. o zrównoważonym transporcie, myciu samochodów, zanieczyszczeniu światłem i segregacji odpadów) występowali naukowcy z Politechniki Krakowskiej.
Na scenie wystąpił także Krakowski Chór Dziecięcy z koncertem „Dziękujemy Ziemio”. Odbył się także spektakl przygotowany przez Wodociągi Miasta Krakowa „Wyprawa batyskafem. Misja Skratek".
Uczestnicy mieli także okazję bawić się i uczyć na stoiskach przygotowanych przez pozostałych partnerów. A były to:
„Eko-czytanki” – warsztaty dla dzieci i młodzieży o idei współdzielenia, kreowaniu postaw konsumenckich oraz śladzie węglowym (Carbon Footprint Foundation i Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki).
Przez cały dzień uczestnicy wydarzenia mogli korzystać z oferty gastronomicznej w strefie Arena Garden, od strony parku Lotników Polskich. Na chętnych czekała też kawiarnia oraz strefa food trucków – z jedzeniem, napojami i słodkościami. A na terenie zielonym dla aktywnych stretching z Gabrielą Mazur z klubu „Forma na Lata".
Organizatorzy wydarzenia: Urząd Miasta Krakowa i Arena Kraków SA.
Partnerzy wydarzenia: Krakowski Holding Komunalny SA; Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA; Wodociągi Miasta Krakowa SA; Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA; Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania sp. z o.o.; Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Symbioza – Centrum Edukacji Ekologicznej ZZM; Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, Zarząd Transportu Publicznego; Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej; Straż Miejska Miasta Krakowa; Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie; Fundacja Edukacyjna Nausika; SlowFashionCafe; AGH Solar Plane; AGH Solar Boat Team, Fundacja Bezpieczny Pacjent, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie, Sala Zabawa Fikołki, Decathlon, TAURON Polska Energia