górne tło

„Muzeum na wynos” – nowy program edukacyjny Muzeum Krakowa

Nauczyciele, opiekunowie, czy zastanawialiście się, jak w interesujący sposób prowadzić lekcje historii? Szukacie ciekawych metod dydaktycznych do wykorzystania podczas zajęć? Wychodząc poza obręb murów swojej siedziby Muzeum Krakowa prezentuje projekt „Muzeum na wynos”, który może okazać się świetnym sposobem na uatrakcyjnienie zajęć.

Czym jest „Muzeum na wynos”?

Jest to program edukacyjny adresowany do nauczycieli i opiekunów oraz uczniów szkół podstawowych, bibliotek, domów kultury a także odbiorców indywidualnych.

Podstawowym celem jest inspirowanie do poznawania kultury materialnej związanej z regionem. Zainteresowani mogą wypożyczyć jeden bądź kilka kufrów o różnej tematyce, nawiązującej do podstawy programowej.

Kufer z interesującą zawartością oraz kartami pracy przygotowanymi przez muzealników w konsultacji ze specjalistami, stanowi świetną bazę do samodzielnego przeprowadzenia zajęć lekcyjnych w innowacyjny, nieszablonowy sposób. Tym samym jest to możliwość „wyniesienia” cząstki muzeum na zewnątrz.

Tematy kufrów:

Co zawiera kufer?

Każdy kufer zawiera „Karty pracy ucznia” oraz „Zeszyt nauczyciela i opiekuna”. Oprócz tego mieści różnego rodzaju materiały edukacyjne, rekwizyty, repliki służące do oglądania, dotykania, a nawet przymierzania!

Załączone materiały dydaktyczne pomogą prowadzącemu pokazując różne możliwości wykorzystania ukrytych w kufrze obiektów, podpowiadając metody pracy i sposoby organizacji zajęć. Dla dzieci z kolei przygotowana została atrakcyjna graficznie Karta pracy ucznia, stanowiąca kompendium wiedzy z omawianego tematu. Uczeń znajdzie w niej łamigłówki i zadania, pozwalające mu poszerzyć i sprawdzić swoją wiedzę.

Każdy kufer ma swój odpowiednik – kufer wirtualny, dostępny na stronie: muzeumkrakowa.pl/muzeum-na-wynos, zawierający dodatkowe materiały ikonograficzne i tekstowe, pozwalające na kreatywne rozwijanie danego tematu.

 

Potencjał programu:

Projekt jest aktywnie rozwijany poprzez opracowywanie kolejnych kufrów tematycznych, będących odpowiedzią na potrzeby szkół i przedszkoli. Z pierwszych doświadczeń wiemy, że kufry sprawdzają się doskonale także podczas zajęć o charakterze terapeutycznym, dla dzieci ze specjalnymi potrzebami.

Tym, co stanowi o wyjątkowości „Muzeum na wynos” jest umożliwienie uczestnikom namacalnego doświadczenia przeszłości, kontakt z obiektem, repliką, przeżywanie omawianych historii poprzez wcielanie się w role historycznych czy legendarnych postaci, „wejście w skórę” bohaterów, o których zwykle jedynie czyta się w podręczniku.

Informacje praktyczne:


Muzeum na wynos