Rozwój technologii pędzi naprzód, nie czekając na tych, którzy nie potrafią za nim nadążyć. Nie wszyscy mogą przystosować się do tak gwałtownych zmian. Wielu z nas coraz częściej zadaje sobie pytanie, czy technologia, a szczególnie sztuczna inteligencja może być zagrożeniem dla naszej cywilizacji?
W obecnych czasach wizje przyszłości, w których AI przejmuje kontrolę nad ludźmi, znane z literatury i filmów science fiction, stały są bardziej rzeczywiste niż mogłoby się nam wydawać. Choć raczej nie grozi nam atak zbuntowanych robotów, sztuczna inteligencja stała się nieodłączną częścią życia współczesnego społeczeństwa. Napędza wielkie korporacje, stanowi przedmiot niekończącego się wyścigu rozgrywanego między światowymi mocarstwami, przeniknęła również do polityki.
Azeem Azhar, przedsiębiorca z Wielkiej Brytanii, w swojej książce „Szybko, coraz szybciej” przypomina, że gwałtowny rozwój technologii może łatwo wyrwać się spod każdej kontroli. Publicysta przyjrzał się podziałom, które postęp technologiczny wywołuje między humanistami, a umysłami ścisłymi. Określił zagrożenia stwarzane przez źle ukierunkowane wykorzystanie technologii, takie jak ograniczenie wolności obywateli, niszczenie demokracji, wywoływanie globalnych konfliktów, dominowanie wielkich korporacji na światowych rynkach, czy skrajny konsumpcjonizm. Opanowanie skutków ubocznych gwałtownego rozwoju technologii stanowi poważne wyzwanie dla naszej cywilizacji. By przygotować społeczeństwo na nadchodzące burzliwe lata, Azeem Azhar opracował strategie, które pozwolą ukierunkować ten rozwój na dobro człowieka.
Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Szybko, coraz szybciej. Jak postęp technologiczny zostawia nas w tyle i co możemy z tym zrobić” Azeema Azhara, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tę książkę? Odpowiedzcie na pytanie: a co Wy myślicie o rozwoju technologicznym? Nowe technologie wzbudzają w Was niepokój, czy czekacie na nie z zapartym tchem? Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 15 września, do godz. 15.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.