Trwają prace nad oznaczeniem granic cmentarzy żydowskich leżących na terenie byłego obozu KL Plaszow. Roboty potrwają kilka tygodni.
Obszary cmentarzy żydowskich pełnią szczególną funkcję na terenie miejsca pamięci. Do dzisiaj zachowały się ruiny hali przedpogrzebowej nowego cmentarza krakowskiej gminy żydowskiej oraz kilkaset grobów na terenie cmentarza gminy podgórskiej. Obie nekropolie sąsiadowały ze sobą; rozdzielone były ulicą Jerozolimską, obecnie zachowaną jedynie w formie wąskiej ścieżki.
Zagospodarowanie terenu po byłym obozie koncentracyjnym Plaszow to pierwszy etap budowy Muzeum KL Plaszow. Umowa na zagospodarowanie terenu przewiduje wykonanie dróg i ścieżek, oznaczenie przebiegu granic zachowanego terenu po byłym obozie i przebiegu granic dwóch cmentarzy, oznaczenie punktów terenowych i przystanków historycznych, wykonanie tablic z informacjami i regulaminami, konstrukcji pod makiety dla osób z dysfunkcją wzroku, a także małej architektury i okien ekspozycyjnych w terenie.
Wykonawcą prac jest firma RE-Bau sp. z o.o. Umowę między Muzeum KL Plaszow i firmą RE-Bau sp. z o. o. na zagospodarowanie terenu po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Plaszow podpisano 2 czerwca. Roboty potrwają do końca 2023 r.
Inwestycja finansowana jest przez Gminę Miejską Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakończenie budowy Muzeum KL Plaszow planowane jest na koniec 2025 r.
Więcej informacji na stronie internetowej plaszow.org.