górne tło

Design w Krakowie – listopadowe wykłady i spotkania w Aptece Designu

Lokalnie i oddolnie – te kluczowe słowa będą towarzyszyły pierwszej odsłonie interdyscyplinarnego projektu Design w Krakowie, podczas którego specjaliści i mieszkańcy spotkają się w Aptece Designu, by wspólnie zgłębiać nową rolę projektanta w tworzeniu bezpiecznej, nowoczesnej i uczestniczącej przestrzeni. Wydarzenie odbędzie się w dniach 11–12 oraz 25–26 listopada i jest bezpłatne, choć obowiązują wejściówki. Projekt jest częścią miejskiej inicjatywy „Sztuka do Rzeczy – Design w Krakowie”.

– „Design w Krakowie” to nie tylko seria spotkań i wykładów, ale także platforma do rozmowy i integracji środowiska projektantów – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka KBF. – Projektowanie przedmiotów, przestrzeni, ale też procesów odgrywa ważną rolę w naszym codziennym życiu, dlatego zaprosiliśmy różne osoby ze świata designu, by wspólnie wypracować narzędzia, które pomogą nam działać na rzecz wspólnoty. W naszym projekcie dążymy do budowania świadomości na temat społecznie odpowiedzialnych decyzji projektowych. Design traktujemy szeroko, a dyskusję prowadzimy w wyjątkowym miejscu – Aptece Designu. To nowa przestrzeń na mapie Wesołej, która m.in. dzięki takim programom jak „Design w Krakowie” staje się miejscem inspiracji i spotkań dla aktywistów, socjologów, antropologów, artystów i projektantów.

Spotkania z designem opierać się będą na weekendowych cyklach wykładów i spotkań ze specjalistami z branży, która nie tylko tworzy nowe projekty, ale skupia się również na rewitalizacji dzielnic, budynków i tworzeniu wokół nich zaangażowanej społeczności – WSPÓLNOTY.

W pierwszy weekend, 11–12 listopada, uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wykładów koncentrujących się wokół pojęcia lokalności rozumianej jako zespół procesów wspierających i tworzących wspólnoty. Prelegenci opowiedzą, jak kreować nową rzeczywistość w tak niepewnych czasach, jak dobrze projektować, dając opuszczonym dzielnicom nowe życie oraz czy misja społeczna, emocje i troska powinny mieć wpływ na nowe projekty. W pierwszym dniu wydarzenia organizatorzy zaproszą również na debatę Odpowiedzialność społeczna projektanta – jej uczestnicy spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie o misję społeczną, jaka powinna przyświecać projektantom w XXI wieku.

Na drugi blok wydarzeń złożą się z kolei spotkania wokół działań oddolnych. Goście zaproszeni na 25 i 26 listopada będą odnosić się do zjawisk, w których to społeczność lub jednostki podejmują inicjatywy, decyzje i prowadzą projekty, które mają wpływ na ich lokalne środowisko lub obszar działania. Sobotnie popołudnie upłynie pod znakiem społecznej wymiany książek przygotowanej przez Spółdzielnię Ogniwo (na to wydarzenie nie obowiązują wejściówki), a jego zwieńczeniem będzie dyskusja towarzysząca polskiej premierze książki Basile’a Michela Dzielnice kulturalne i kreatywne. Wieloznaczność sztuki i kultury w mieście postindustrialnym wydanej przez Wysoki Zamek i KBF. W niedzielę 26 listopada odbędą się wykłady skupione wokół problematyki partycypacyjnego projektowania przestrzeni publicznej, miejskości z perspektywy oddolnej, recyklingu i employer brandingu w świecie projektantów. Ukoronowaniem całego wydarzenia będzie dyskusja o przyszłości festiwalu designu w Krakowie.

Wszystkie wykłady i debaty będą streamowane na kanale YouTube KBF.

Pełen program wydarzenia

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Aptece Designu (ul. Kopernika 19A), chyba że w opisie zaznaczono inaczej.

Bezpłatne wejściówki można będzie pobierać na stronie www.kbfbilety.krakow.pl oraz w aplikacji KBF: PLUS:


Projekt jest częścią miejskiej inicjatywy „Sztuka do Rzeczy – Design w Krakowie”. Rzemiosło, tradycja, sztuka, design – na tych tematach koncentrują się inicjatywy proponowane w ramach tegorocznej, szóstej już edycji projektu, który potrwa od 4 do 30 listopada.

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku: