Od 9 do 19 listopada Zamek Królewski na Wawelu obchodzi święto niepodległości tygodniem patriotycznym. Inspirując do odkrywania nowoczesnego patriotyzmu, zachęca jednocześnie do ratowania życia i zdrowia potrzebujących oraz przyjrzenia się światu przez pryzmat wystawy „Obraz Złotego Wieku”. Wszystko po to, by skłonić do refleksji nad szeroko rozumianymi dziś postawami patriotycznymi.
9 listopada w godzinach 9.00–15.00 można było odwiedzić mobilny punkt krwiodawstwa zorganizowany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie i podzielić się tym, co najcenniejsze. Specjalny autobus był ustawiony na dziedzińcu zewnętrznym zamku. Krew mogła oddać każda dorosła osoba, która pojawiła się na wawelskim wzgórzu.
Działajmy teraz dla przyszłości naszej Polski. W wawelskim Centrum Multimedialnym nauczymy się, czym jest nasze dziedzictwo i jak można je chronić. Skierujemy uwagę odbiorców na kluczowe zagadnienia związane z odpowiedzialnym obywatelstwem – dbanie o wspólną przestrzeń, otaczający świat, ludzi, dziedzictwo, zasoby naturalne – ponieważ na kształt świata wpływają działania każdego człowieka. Chcemy pokazywać, że każdy z nas może tworzyć wyjątkowe rzeczy, rozwijać się, pogłębiać wiedzę i zmieniać świat.
Poznajmy rozległą panoramę królewskich zainteresowań. Poczujmy się jak wszechstronnie wykształceni dworzanie, dla których wiedza o nieznanych lądach i rozwijających się naukach nie jest obca. Zostańmy znawcami epoki renesansu i poznajmy bliżej dzieła, wybrane z ponad 400 eksponatów sprowadzonych na wystawę „Obraz Złotego Wieku” z kilkudziesięciu muzeów oraz bibliotek z kraju i zagranicy. Przyjrzyjmy się światu, który odkrywa przed nami największa ekspozycja w historii Zamku Królewskiego na Wawelu.
W grze można było wziąć udział w dniach 9–15 listopada. Szczegóły na temat gry można znaleźć na stronie wawel.krakow.pl.
Zwieńczeniem tygodnia patriotycznego będzie wydanie ilustrowanej publikacji poświęconej Tadeuszowi Kościuszce. Poznamy jego dokonania zarówno jako człowieka, wybitnego inżyniera, stratega, jak i polskiego patrioty i bohatera narodowego, którego podziwia cały świat.