górne tło

Znamy laureata Nagrody Vincenza

Cezary Obracht-Prondzyński został laureatem tegorocznej Nagrody Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Vincenza. Uroczyste wręczenie wyróżnienia z rąk wiceprzewodniczącego RMK Artura Buszka, odbyło się 21 listopada, podczas VIII Kongresu Open Eyes Economy Summit w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Nagroda Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Vincenza to wyróżnienie przyznawane od 2005 roku za wybitne osiągniecia w popularyzacji kultury Europy Środkowo-Wschodniej. Patron wyróżnienia - Stanisław Vincenz (1888–1971) jest szeroko znany w polskiej i europejskiej kulturze i literaturze jako wybitny etnograf, eseista, filozof, ceniony pisarz, autor słynnej trylogii „Na wysokiej połoninie”. Był badaczem i wnikliwym znawcą kultury Huculszczyzny i Pokucia, organizatorem pierwszego zjazdu „małych ojczyzn” w szwajcarskim Vallamont oraz autorem koncepcji, zgodnie z którą nie tyle państwa, ile regionalne „małe ojczyzny” stanowią o więzi Europejczyków.

Popularyzujemy kulturę Europy Środkowo-Wschodniej

Rada Miasta Krakowa stoi na stanowisku, że to ważne, aby budować i dbać o dobre relacje w naszym makroregionie – na terenie styku Polski, Ukrainy, Słowacji i szerzej na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Przez wieki terytoria naszych państw, kultury i społeczeństwa wzajemnie się przenikały. Nasze dzieje są splecione i mimo różnych doświadczeń, mamy ze sobą wiele wspólnego.

Nagroda Vincenza pozwala „spotkać” się naszym kulturom, docenić wybitne osiągnięcia ludzi związanych z naszym regionem, pobyć razem. Ta celebracja i docenienie sukcesów obywateli Europy Środkowo-Wschodniej pozwala nam także na budowanie i wzmacnianie poczucia dumy oraz tożsamości regionalnej.

Tegorocznym laureatem Nagrody Vincenza został badacz problematyki Kaszub i Pomorza

Cezary Obracht-Prondzyński jest socjologiem, antropologiem i historykiem, szczególnie zainteresowanym problematyką Kaszub i Pomorza. Podobnie jak patron nagrody, Stanisław Vincenz, profesor Obracht-Prondzyński jest człowiekiem dialogu międzykulturowego oraz promotorem idei Europy „małych ojczyzn”, przybliżającej wrażliwość naszego makroregionu. Jako wytrwały badacz mniejszości narodowych i etnicznych, a także problemów kulturowych oraz polityki regionalnej, tegoroczny laureat daje współczesnemu człowiekowi pogłębione spojrzenie na temat złożonego świata Europy Środkowo-Wschodniej, co ważne w kontekście idei przyświecających ustanowieniu Nagrody Vincenza.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 21 listopada podczas VIII Kongresu Open Eyes Economy Summit. Wyróżnienie ufundowane przez Miasto Kraków obejmuje gratyfikację finansową w kwocie 50 tys. zł, dyplom i statuetkę oraz prawo do używania tytułu: „Laureat Nagrody Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Vincenza”.

Nagrodę dotychczas otrzymali: Tomas Venclova, Jiři Gruša, Krzysztof Czyżewski, Emil Brix, Agnieszka Holland, Tatiana Tołstoj, Andrzej Stasiuk, Martin Pollack, Magda Vášáryova, Serhij Żadan, Jacek Purchla, Jarosław Hrycak, Swietłana Aleksijewicz, Krzysztof Penderecki, G. Csaba Kiss, Oleg Sencow, Wojciech Ornat i Oksana Zabużko.

Fundatorami nagrody byli: w latach 2005–2007 Instytut Studiów Wschodnich, w latach 2008–2010 Prezydent Miasta Krakowa, a od 2011 roku nagroda przyznawana jest przez Radę Miasta Krakowa.