Kto tworzył „beton” PZPR-u? Kim byli zwolennicy „rządów silnej ręki”? Czy metody dawnej władzy i polityczne idee odeszły w niepamięć wraz z upadkiem komunizmu?
Andrzej Brzeziecki, historyk i dziennikarz zajrzał w umysły komunistycznych ortodoksów z lat 1944-1989. „Beton” składał się z zatwardziałych radykałów, którzy nieustannie ścierali się z bardziej „liberalną” frakcją PZPR reprezentowaną przez Gomułkę i Gierka. Ludzie ci gardzili polską inteligencją, z dumą obnosili się ze swoim antysemityzmem i nienawiścią do elit. Stosowali rozwiązania siłowe, by pozbyć się przeciwników i tłumić społeczny sprzeciw. Rządzili przy pomocy cynicznej manipulacji, medialnej propagandy i służb specjalnych. W roku 1968 rozpoczęli kampanię, która opierała się na antyżydowskich hasłach. Byli wykorzystywani przez Moskwę do celów wyznaczanych przez rosyjską politykę, ale nigdy nie zyskali od niej poparcia, potrzebnego do zdobycia pełnej władzy w Polsce.
Autor nagradzanej biografii majora Jana Żychonia przyjrzał się metodom postępowania i motywom działania „dogmatyków” z PZPR. W książce „Betonowy umysł” wprowadza czytelników do partyjnego środowiska, przesiąkniętego wybujałymi ambicjami, intrygami, nieufnością i sprzecznymi interesami. Pokazuje walkę o dominację w strukturach PZPR i wydarzenia z tamtych lat widziane oczami członków partii. Tych, którzy wierzyli w ideę komunizmu, sprytnych oportunistów i bezwzględnych dygnitarzy pokroju, budzącego strach Moczara.
Choć komunizm został obalony w 1989 roku, odcisnął trwały ślad na polskim społeczeństwie. Pozostawił po sobie wciąż tlący się sentyment do „władzy silnej ręki” i niestarzejące się polityczne mechanizmy, które nadal mogą zagrażać współczesnej, demokratycznej Polsce.
Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Betonowy umysł. Historia twardogłowych towarzyszy z PZPR” Andrzeja Brzezieckiego, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tę książkę? Odpowiedzcie na pytanie: okres komunistycznej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej zapisał się w pamięci zbiorowej naszego narodu. Nawet jeśli nie żyliśmy w tamtych czasach, znamy je z filmów, literatury i rodzinnych opowieści. Z czym Wam kojarzy się PRL? Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 24 listopada, do godz. 15.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.